Shadow

Ślub we Włoszech – możesz sobie na to pozwolić

142322633095054100

Gdy zbliża się magiczny moment, większość par szuka pomysłu na to, jak uczynić go wyjątkowym. Huczne przyjęcie czy raczej kameralne grono? A może uciec we dwoje w jakieś odległe romantyczne miejsce?

Uciec na własny ślub?

Coraz więcej par decyduje się na takie właśnie rozwiązanie. Nie trzeba wyjeżdżać na inny kontynent. W samej Europie jest wiele uroczych zakątków, dzięki którym ślub można połączyć od razu z podróżą poślubną. Jeśli miejsce nie będzie zbyt odległe, łatwiej będzie można także zabrać w podróż najbliższe osoby. Chyba, że chcecie być tylko we dwoje…

Kraj Romea i Julii

Zabytkowy Rzym, artystyczna Florencja czy magiczna Wenecja? To Włochy są często celem podróży zakochanych. Oczywiście dlatego, że kojarzą się z najsłynniejszą na świecie miłosną historią. Ciepłe morze, romantyczne kawiarenki i tysiące zabytków przyciągają turystów niezmiennie od lat. Najczęściej odwiedzany jest przez nich Rzym z Kapitolem, Forum Romanum, Koloseum i Bazyliką św. Jana. Obok zabytków znajdują się tu także liczne puby, piekarnie i dyskoteki.

Zakochani nie mogą jednak przeoczyć podróży gondolą po Wenecji. Ci, którzy nie chcą zwiedzać, wybierają mniej popularne miejsca. Na pewno wszystkim warto polecić Wybrzeże Amalfi i San Gimignano oraz włoskie wyspy: Capri, Sycylię, Sardynię. Warto zarezerwować sobie więcej czasu na podróżowanie i odwiedzić kilka miejsc od razu.

Formalności to nie problem

W czasach powszechnej komunikacji internetowej załatwienie formalności nie będzie trudne. Na rynku działają już firmy, które zajmują się organizacją ślubów za granicą kompleksowo. Jeśli jednak sami podejmiecie się tego zadania, będziecie mieć większą swobodę działania. Powinniście jednak zwrócić uwagę na kilka spraw.

Każde z narzeczonych musi mieć następujące dokumenty (ich ważność to 3 miesiące):

  • odpis aktu urodzenia (wielojęzyczny),
  • zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego (przetłumaczone na język włoski przez tłumacza przysięgłego),
  • w przypadku osób biorących ślub po raz kolejny – akt małżeństwa z adnotacją o rozwodzie lub akt zgonu poprzedniego małżonka (również przetłumaczone).

Ślub cywilny można zawrzeć we włoskim Urzędzie Stanu Cywilnego lub przed polskim Konsulem (wtedy trzeba zgłosić ten fakt przynajmniej 2 miesiące wcześniej).

Jeśli zależy Wam na ślubie kościelnym, musicie wraz z dokumentami udać się do polskiego kościoła w Rzymie (dodatkowo potrzebna będzie licencja na zawarcie małżeństwa wystawiona przez proboszcza parafii jednego z narzeczonych).

Tanie podróżowanie

By oszczędzić na transporcie, dobrze pamiętać o tanich liniach lotniczych, na przykład o przewoźnikach Ryanair lub Wizzair, którzy oferują wiele możliwości przesiadek i sezonowych promocji. Dzięki nim możecie przemieszczać się także na terenie samej Italii. Podobnie jeśli chodzi o hotele – w Internecie znajdziecie setki okazji. Pamiętajcie też o strojach i kwiatach. Dobrze byłoby wszystko zaplanować nieco wcześniej, nie zapominając o zarezerwowaniu profesjonalnego fotografa, który pomoże utrwalić wspomnienia nie tylko z niezwykłej chwili, gdy powiecie sobie SI, ale także z całej niezapomnianej podróży.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *