Shadow

Niania czy żłobek – wahania młodej mamy

Bycie mamą to piękny okres w życiu każdej kobiety. Niestety przychodzi taki moment, w którym musimy wrócić do pracy. Pojawia się wtedy problem jaką opiekę wybrać dla naszego Malucha, tak aby zapewnić mu odpowiedni rozwój oraz ciepło, które tak potrzebuje w tych początkowych miesiącach. Czasem można liczyć na pomoc mamy lub teściowej. Co jednak począć, gdy obie nie mają możliwości żeby zająć się Twoim dzieckiem? Przed młodą mamą pojawiają się dwie możliwości znalezienie odpowiedniej niani lub zapisanie dziecka do żłobka. Co będzie lepsze dla Malucha?

Niania – wady i zalety

Zalety:
Niania jest osobą, która bez problemu powinna się dopasować nawet do niestandardowych godzin zostawania z Maluchem. Jest to bardzo wygodne, jeśli okazałoby się, że musisz spędzić dodatkowe godziny w pracy. Kolejnym plusem bez wątpienia jest to, że dziecko przebywa w otoczeniu, które zna. Nie musi klimatyzować się z nowym miejscem, co dodatkowo zaoszczędzi mu stresu. Ty także nie będziesz traciła czasu na dowożenie pociechy. Małe dzieci często chorują, a szczególnie w okresie jesienno-wiosennym mogą być przeziębione. Zakatarzonych dzieci większość żłobków nie chce przyjąć, ponieważ boją się epidemii. Wtedy musiałabyś wziąć wolne by się nim zająć. Opiekunka z kolei ma pod opieką tylko jedno dziecko i bez problemu się nim zajmie jeśli będzie chore. Relacja dziecka z opiekunką zawsze jest głęboka i daje Maluchowi poczucie bezpieczeństwa.

Wady:
Niestety koszt zatrudnienia niani jest wysoki. Miesięcznie może wynieść ponad 1000zł. Może się zdarzyć, że zatrudniona przez Ciebie niania nie będzie miała odpowiedniego podejścia do dzieci, dlatego przy wyborze osoby, warto zasięgnąć jakiś opinii wśród innych mam.

Żłobek – wady i zalety

Zalety:
Dziecko przebywa pod okiem odpowiednio wykwalifikowanego personelu. Nie tylko opiekuna grupy, ale także psychologa i pielęgniarki. Dokładnie wiesz co je i masz świadomość, że posiłki są odpowiednio zbilansowane. Kontakt z innymi dziećmi w podobnym wieku znacznie pozwala mu się rozwijać. Koszty w porównaniu z nianią się dużo mniejsze. Nie powinny one przekroczyć 500 zł.

Wady:
Niestety na jedną opiekunką przypada większa ilość dzieci, co przekłada się na to, że nie jest ona na każde zawołanie Malucha i nie może mu poświęcić dużej ilość swojej uwagi. Przebywanie dziecka w dużej grupie, może powodować częstsze przeziębienia.

Znalezienie odpowiedniej niani na pewno pozwoli dziecku poczuć się wyjątkowo i będziemy mieć świadomość, że dziecko otrzymuje odpowiednią dawkę uwagi. W żłobku ma z kolei styczność z innymi dziećmi i tym samym dużo się od nich uczy. Maleństwo jednak dużo bardziej niż przebywania w otoczeniu rówieśników potrzebuje ciepła i uwagi.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *