Shadow

Skuteczne sposoby usuwania plam z obrusów

plamy2

Plamy z kawy, herbaty czy czerwonego wina na obrusie pojawiają się często, zwłaszcza w trakcie rodzinnych spotkań. Nie jest to jednak powód do zmartwień. Jeśli dobierzesz właściwy środek czyszczący i zaczniesz wywabiać plamę odpowiednio wcześnie, masz bardzo dużą szansę na to, że szybko ją usuniesz. Poniżej prezentujemy sprawdzone sposoby na usunięcie najbardziej powszechnych plam z obrusu.

5 podstawowych sposobów usuwania plam

W zależności od materiału, z którego wykonany jest obrus i czynnika, który spowodował zabrudzenie,możesz wypróbować różnych metod wywabiania plam. Poniżej prezentujemy te najpowszechniej stosowane.

Spłukiwanie. To najprostszy i najmniej czasochłonny sposób pozbywania się zabrudzeń.Sprawdza się w przypadku plam, które dopiero powstały. Wystarczy, że będziesz polewać plamę do momentu aż zniknie. Takie działanie ma szansę na powodzenie w przypadku plam, które nie wymagają użycia detergentu.

  1. Jeśli spłukiwanie nie przyniesie oczekiwanego efektu, możesz namoczyć obrus na kilka godzin w wodzie z dodatkiem środka czyszczącego, a następnie podjąć kolejną próbę spłukania plamy.
  2. To kolejny sposób na usunięcie zabrudzenia z użyciem detergentu. Najlepiej jeśli nałożysz substancję czyszczącą najpierw na ściereczkę, a dopiero w następnym etapie na obrus. Pocieraj materiał zaczynając od środka zabrudzenia, a kończąc na jego brzegach. Zanim zaczniesz intensywnie pocierać materiał sprawdź wcześniej, czy takie działanie nie uszkodzi jego struktury. W przypadku delikatnych tkanin lepsze efekty uzyskasz poprzez namaczanie.

Wchłanianie. Skuteczność tego sposobu wywabiania plam polega na rozpuszczaniu plamy poprzez wchłanianie detergentu. Taką czynność najlepiej wykonywać zwilżając materiał stopniowo, nie więcej niż kilkoma kroplami detergentu na raz, a następnie osuszać zwilżone miejsce.

Parowanie. Do usuwania plam możesz również wykorzystać parę z żelazka. Wystarczy, że postawisz na chwilę rozgrzane żelazko na zwilżonej szmatce, a gdy zacznie ona mocno parować położysz na niej tkaninę w ten sposób, by para mogła rozpuścić zaciek. Dla lepszego i szybszego efektu możesz natrzeć plamę ściereczką zwilżoną środkiem czyszczącym.

Rodzaje plam, a środek czyszczący

Najważniejsze w usuwaniu każdego rodzaju plamy jest dobór odpowiedniego środka czyszczącego. Nie ma uniwersalnego, którego użycie gwarantowałoby skuteczne usunięcie zabrudzeń z każdej tkaniny i każdego rodzaju zabrudzenia. Plamy z kawy, herbaty, czerwonego wina czy buraczków możesz łatwo usuniesz korzystając z naszych rad, które zamieszczamy poniżej.

Plamy z kawy. Aby usunąć plamę zwilż tkaninę gliceryną lub rozcieńczoną wodą utlenioną. Możesz również namoczyć tkaninę w wodzie z dodatkiem soli.

Plamy z herbaty.Postępuj podobnie jak w przypadku plam z kawy. Możesz również natrzeć zaschniętą plamę szarym mydłem lub wykorzystać wodę utlenioną wzbogaconą o kilka kropel amoniaku.

Jak usunąć inne rodzaje plam, w tym plamy z buraczków oraz o złotych zasadach usuwania plam, o których trzeba zawsze pamiętać można poczytać na stronie:www.tophaus.pl

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *