Shadow

Skóra wrażliwa – zatroszcz się o nią

skora-wrazliwa

To dzięki niej jesteśmy postrzegane jako urodziwe i atrakcyjne. Zdrowa i zadbana, jest w stanie odjąć nam parę lat, i odwrotnie, przebarwiona, ziemista, sprawia, że czujemy się starsze i zaniedbane. Skóra.

Tyle jej zawdzięczamy! Istnieje kilka podstawowych typów skóry i znajomość własnego, sprawia, że jesteśmy w stanie dopasować do niej odpowiednią pielęgnację. Wydaje się, że najtrudniejsza w pielęgnacji i wymagająca największej troski o każdej porze roku jest skóra wrażliwa. Dziś więcej o tym typie cery. Sprawdź, czy jesteś jej posiadaczką!

Skóra wrażliwa, czyli jaka?
Cerę wrażliwą cechuje skłonność do prezentowania szybkich reakcji alergicznych, które manifestuje zmianami w kolorycie. Do wspomnianych, intensywnych reakcji alergicznych może przyczynić się wysoka i niska temperatura, stres, dieta, kosmetyki zapachowe. Skóra wrażliwa zareaguje na te czynniki mocnym zaróżowieniem, szczypaniem, pieczeniem, swędzeniem, lub wysypką. Do wszystkich problemów, jakie ze swoją skórą mogą mieć posiadaczki cery wrażliwej, dochodzi jeszcze skłonność do alergii i pękające naczynka. Prawdziwą przyczyną nadwrażliwości skóry jest nieprawidłowe funkcjonowanie jej zewnętrznych warstw, czyli inaczej ochronnego płaszcza lipidowego i naskórka. To właśnie te dysfunkcje są odpowiedzialne za to, że po kondycji cery wrażliwej tak łatwo da się odczytac stres czy stany spadku odporności.

Skóra wrażliwa: typologia
Wyróżnia się kilka rodzajów skóry wrażliwej, a każda z nich cechuje się nieco innym rodzajem nadwrażliwości:

● nadwrażliwa tłusta (w rzeczywistości bardzo rzadko spotykana),
● nadwrażliwa sucha (występuje dość często),
● nadwrażliwa naczynkowa (typ najczęściej spotykany).

Można również zauważyć, że na cerę wrażliwą najczęściej skarżą się osoby, u których wykryto także alergie, na przykład atopowe zapalenie skóry, pokrzywkę czy wyprysk kontaktowy.

Co nam szkodzi?
Do tej pory udało się zdefiniować cały szereg czynników, które niekorzystnie oddziałują na cerę wrażliwą i tych należałoby unikać:

● detergenty i agresywne kosmetyki,
● silny wiatr i promienie słoneczne,
● narażanie skóry na amplitudy temperatur,
● niektóre pokarmy i napoje (kwaśne, słodkie, ostre, kawa, mocna herbata, alkohol).

Zamiast tracić fortunę na kosmetyki drogeryjne, warto więc poświęcić trochę czasu i osobistych nakładów, żeby stworzyć samemu bazę kosmetyków naturalnych, które na pewno poprawią stan naszej skóry. Stosuj kosmetyki hipoalergiczne, do kupienia w każdej aptece. Postaw na demakijaż tłustym mlekiem i jogurtem naturalnym, a cerę nawilżaj roztworem gliceryny z dodatkiem wody różanej. Podstawowym grzechem przeciwko własnej skórze jest pójście spać bez usunięcia makijażu.

Nawilżanie, to podstawa
Cera wrażliwa wymaga odpowiedniego nawilżenia. Jeśli więc, w ciągu dnia , poczujesz że skóra robi się ściągnięta i wysuszona, spryskaj ją wodą termalną w sprayu, którą noś zawsze w torebce. Najlepsze do tak wymagającej skóry będą kremy, które zawierają mało składników, ale mają działanie łagodzące i ochronne. Zrezygnuj z peelingów, a jeśli już, korzystaj z peelingów enzymatycznych. Oprócz produktów do ogólnej pielęgnacji cery wymagającej, możesz zaopatrzyć się w zielony korektor, którym z łatwością zamaskujesz zaczerwienienia. Upewnij się też, że na półce w twojej łazience stoją kosmetyki z wyciągiem z aloesu lub rumianku – one bardzo poprawiają kondycję skóry wrażliwej!

 

Ciekawe propozycje kosmetyków do pielęgnacji skóry wrażliwej znajdziesz w drogeriach Rossmann

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *