Shadow

Rodzaje kołder

Kołdra stanowi nieodłączny element wyposażenia każdej sypialni. Dawniej szyto je ręcznie i uzupełniano naturalnym puchem oraz pierzem. Obecnie możemy wybierać spośród tradycyjnych, jak i sztucznych wypełnień. Które z nich utrzymuje jednak ciepło w sezonie okresie jesienno-zimowym i zapewnia jak najlepszy komfort użytkowania?

Decydując się na zakup dobrej jakości kołdry, zwróćmy uwagę przede wszystkim na jej wypełnienie. Nie da się ukryć, że najbardziej pożądanym materiałem z którego się je wykonuje jest wcześniej wspomniany puch, pozyskiwany z miękkich części gęsich lub kaczych piór. Przez wielu konsumentów został on uznany za produkt z najwyższej półki, który można wykorzystywać zarówno zimą, jak i latem. Puch należy do produktów naturalnych i ekologicznych. Jest bardzo miękki i przede wszystkim lekki. Ze wszystkich wypełnień to właśnie puch najlepiej utrzymuje właściwą temperaturę ciała i pozwala mu oddychać, odprowadzając tym samym pot oraz wilgoć.

Innym wypełnieniem stosowanym w produkcji kołder jest pierze, czyli ptasie pióra połączone z puchem. W przeciwieństwie do poprzednika, jest to materiał nieco cięższy i posiadający słabsze właściwości termoizolacyjne. Wykonane z niego kołdry noszą nazwę półpuchowych.

Sporym zainteresowaniem ze strony kupujących cieszą się w ostatnim czasie produkty wykonane z bambusa. Dotyczy to również kołder, które uchodzą za bardzo miękkie i dobrze regulują temperaturę ciała zarówno zimą, jak i latem. Dodatkowo wyróżniają się naturalną ochroną antygrzybiczną i antybakteryjną, dlatego mogą je wybierać nawet alergicy.

Do produkcji kołder stosuje się także wełnę. Najczęściej spotykaną jest ta pozyskiwana z merynosów australijskich. Jest ona bardzo miękka i puszysta. Dobrze grzeje zimą i uważa się, że zmniejsza dolegliwości reumatyczne.

W ofercie niektórych sklepów znajdziemy również kołdry wykonane z jedwabiu, które uważa się za najbardziej luksusowe ze wszystkich dostępnych na rynku modeli. Są one niezwykle delikatne oraz wspaniale oddziałują na skórę, spowalniając procesy jej starzenia. Nie grzeją one jednak tak dobrze jak kołdry z puchu, pierza, czy wełny. Od poprzedników odróżnia je jednak to, że nie uczulają, dlatego też z powodzeniem mogą po nie sięgać osoby uczulone na różne alergeny.

Oprócz naturalnych wypełnień, klienci mogą wybierać również spośród wypełnień sztucznych. Do najpopularniejszych należy obecnie granulat silikonowy, nazywany niekiedy sztucznym puchem. To wypełnienie posiada podobne właściwości jak jego naturalny odpowiednik. Jest bardzo miękkie, elastyczne i przede wszystkim trwałe. Nie odkształca się, dlatego też można je prać w pralce. Kołdra z granulatem silikonowym jest bardzo ciepła i jest to również kołdra antyalergiczna.

Innym rodzajem sztucznego wypełnienia są włókna silikonowe. Posiadają one podobne właściwości do poprzednika, są miękkie i lekkie a przede wszystkim – nie spłaszczają się. Z tego właśnie względu bez obaw kołdrę z takim wypełnieniem możemy wyprać w pralce. Kołdry z włókien silikonowych zapewniają odpowiednią termoizolację i uniemożliwiają rozwój roztoczy.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *