Shadow

4 inteligentne wskazówki dotyczące wyboru dobrej nazwy domeny

Strona internetowa jest dzisiaj jak karta telefoniczna, broszura firmy, a nawet jak sklep. Bardzo ważnym elementem jest wybór odpowiedniej nazwy domeny. Obecnie zarejestrowanych jest ponad 327 milionów domen.

Znalezienie odpowiedniej nazwy wydaje się być trudne, ale jest to możliwe i bez wątpienia warto się do tego bardzo przyłożyć. Dla firmy o każdych rozmiarach wybranie odpowiedniej nazwy domeny jest istotnym, podstawowym elementem i początkiem drogi tworzenia wizerunku firmy. Zanim jednak się zdecydujesz na jedną warto wziąć pod uwagę kilka elementów.

1) Użyj właściwiej pisowni

Są firmy, takie jak Flickr lub Tumblr, które osiągnęły sukces w błędnej pisowni, jednak na tle innych firm udało się to niewielu i znacznie lepiej jest zdecydować się na nazwę domy z poprawną pisownią. Swego czasu było to bardzo modne, jednak ludzie znacznie chętniej przechodzą bezpośrednio na stronę poprawnie napisanej nazwy serwisu. Jeśli okaże się, że poprawnie napisana nazwa nie jest dostępna, warto użyć domeny o najwyższym poziomie, czyli serwis po „kropce”. Pomimo rosnącego wykorzystania specjalistycznych TLD, klienci nadal korzystają chętniej z tradycyjnych nazw. Jeśli można znaleźć nazwę o adresie .com, .net, .biz, .org to warto zainwestować wspólną TLD kopię zapasową.

2) Krótsza jest lepsza

Krótka nazwa jest znacznie łatwiejsza do napisania oraz znacznie łatwiej ją zapamiętać. Dodatkowo krótsze nazwy powodują, że pojawia się znacznie mniej literówek. Dzięki temu można także uniknąć dodatkowych interpunkcji. Dobrym sposobem na znalezienie odpowiedniej nazwy domeny jest fakt, że jest ona łatwa do wypowiedzenia przez telefon, tak by osoba na drugim końcu linii zapamiętała tą nazwę i mogła bez problemu wpisać w pasek wyszukiwania po zakończeniu rozmowy.

3) Istotny i niepowtarzalny

Nazwa domeny powinna sugerować cel oraz markę firmy. Kiedy ktoś słyszy nazwę domeny powinien od razu skojarzyć jaką branżę reprezentuje i jakie treści znaleźć może na witrynie firmy. Oprócz tego, że nazwa domeny powinna być dopasowana do tego co robisz, warto także zadbać o to, by wybrać nazwę domeny, która nie będzie się klientom kojarzyła z innymi produktami czy firmami. W tym celu warto skorzystać z bazy danych Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, aby sprawdzić nazwę przed innymi produktami lub usługami. Można także w tej sprawie skonsultować się z prawnikiem własności intelektualnej.

4) Zapłać za najlepsze

Nazwę domeny można także kupić na różnego rodzaju licytacjach. Jeśli ktoś posiada idealną domenę to zdarza się, że po jakimś czasie chce ją sprzedać. Można zapytać o domenę bezpośrednio rejestrującego nazwę domeny lub dokonać tego poprzez pośrednika. Najtańszą alternatywą może okazać się domena najwyższego poziomu o tej samej nazwie domeny. Ciekawostką jest, że w 2017 roku ponad milion domen .com stała się dostępna ponownie. Wynika to z faktu, że w 2015 roku setki domen zostały zakupione przez chińskie firmy jako przedsięwzięcie spekulacyjne, nie zostały one po raz kolejny odnowione.

Pamiętaj – nazwa domeny firmy jest określana jako cel firmy. Znalezienie właściwiej nazwy domeny to pierwszy krok do  obecności w sieci.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *