Shadow

Przeziębienie a grypa – podobieństwa i różnice.

Jesień i zima to czas, kiedy częściej zapadamy na choroby układu oddechowego i na różne przeziębienia. Wiatr, deszcz, niska temperatura sprawiają, że nasze organizmy są mniej odporne i bardziej podatne na zarażenie się.

Najczęstszymi chorobami pory jesienno- zimowej są przeziębienia, które bardzo często są mylone z grypą. Warto znać podstawowe różnice tych schorzeń, tak aby potem je skutecznie leczyć a także im przeciwdziałać.

Przeziębienie jest o wiele słabsze i mniej uciążliwe od grypy i jest to podstawowa sprawa, która je odróżnia. Przy przeziębieniu jesteśmy trochę osłabieni, jednak jesteśmy w stanie wykonywać różne czynności, a przy grypie wszystko nas boli, że nie mamy siły nawet wstać z łóżka. Przy grypie są mocno odczuwalne bóle kostno- stawowe, których przy przeziębieniu nie ma w ogóle.

Kolejna różnica pomiędzy przeziębieniem a grypą to temperatura, która przy grypie jest o wiele wyższa i zazwyczaj występuje nagle. Przy przeziębieniu na początku w ogóle nie jest podwyższona, dopiero wraz z rozwojem choroby, gdy jej nie opanujemy wzrasta stopniowo.

Kolejna sprawa to towarzyszące objawy i przy przeziębieniu mamy zawsze katar i delikatny kaszel, a przy grypie katar nie występuje już zawsze.

Choć różnic jest dość sporo, to jednak leczenie wygląda w obu przypadkach podobnie. Należy odpoczywać, zrezygnować na klika dni z pracy i podawać leki obniżające gorączkę, dużo pić i wygrzewać organizm. Lekkie przeziębienie powinno minąć po 2-3 dniach, jednak objawy grypy mogą utrzymywać się nawet do tygodnia.

Jeżeli domowe leczenie nie przynosi rezultatu lub dochodzą kolejne i mocniejsze objawy, to konieczna jest wizyta u lekarza. Być może będzie potrzebne podanie leków przeciwzapalnych, które pomogą nam zwalczyć wirusa.

Warto też pamiętać o tym, że sezon grypowy nie oznacza, że musimy koniecznie chorować. Gdy będziemy dbać o siebie regularnie i wzmacniać odporność, to wirusy nic nam nie zrobią. Zatem zdrowo się odżywiajmy, regularnie uprawiajmy sport, chodźmy na spacery, wzmacniajmy się tranem, czosnkiem a choroby będą nas omijać szerokim łukiem.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *