Shadow

Namiętność i pożądanie w długoletnim związku – czy to w ogóle możliwe?

Namiętność i pożądanie to podstawowe składniki każdego udanego związku. Choć wielu osobom się wydaje, że skoro te uczucia właśnie nas ze sobą połączyły, to i później jakoś tam będzie. Niestety tak delikatne i ulotne uczucia mają to do siebie, że trzeba ciężko nad nimi pracować przez cały czas i ciągle je podsycać.

Z biegiem lat, z narastającym bagażem doświadczeń, problemów dnia codziennego, mniejszych i większych tragedii, nasze uczucia wobec partnera drastycznie się zmieniają. Pierwsza zmiana w psychice każdego partnera następuje w momencie wspólnego zamieszkania lub zawarcia związku małżeńskiego. Wydaje się nam, że skoro ta druga strona chce z nami być, to możemy odpuścić i przestać się o nią starać. To podstawowy błąd wielu młodych stażem par, który często doprowadza do rozstania zaraz w pierwszych latach po ślubie. Małżonkowie wówczas nie zdają sobie nawet sprawy z powodu rozstania, a na rozprawach rozwodowych podawanym powodem jest niezgodność charakterów. A prawdą jest, że brakło nagle pożądania i namiętności, która ich ze sobą połączyła.

Skoro już na początku związku możemy zgubić te kluczowe dla nas, jako pary uczucia, to, co tu dopiero mówić o parach z długoletnim stażem?

Czy zatem wszystkie pary są skazane na smutne i puste życie w związku? Czy wszyscy wcześniej czy później się rozstaniemy?

Oczywiście, że nie! Namiętność i pożądanie można pielęgnować, podsycać i wówczas taka para ma szansę na długoletnie szczęście i radość.

Niektórzy twierdzą, że pielęgnowanie związku i uczuć w codziennym życiu jest niemożliwe, że nie ma na to czasu, energii ani też pieniędzy. Wtedy wpadają w tą rutynę, która prowadzi niejednokrotnie do rozwodu lub jest powodem pustki w związku.

A przecież nie trzeba od razu wyjeżdżać na Majorkę, choć oczywiście wszelkie wyjazdy są odskocznią od codziennego życia i są wskazane. Wystarczy weekendowy wypad za miasto, randka z kinem w tle, wycieczka rowerowa bez dzieci czy wspólna kolacja przy świecach, gdy dzieci już usną. Przykładów można mnożyć całe mnóstwo i każdy z nas powinien znaleźć coś odpowiedniego do swojej sytuacji i możliwości. Nie trzeba oczywiście tego robić codziennie, ale regularnie i dość często. Na co dzień wystarczą drobne gesty, które świadczą o zaangażowaniu w związek: czułe smsy, drobne upominki, przytulanie, pocałunki itp.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *