Apatia, zmęczenie, brak sił i chęci do działania to objawy przesilenia wiosennego. Z tą sytuacją mamy do czynienia na przełomie marca i kwietnia, stąd też nazwa: przesilenie wiosenne.
Zimowe miesiące, choć dla niektórych piękne i wyczekiwane, są dla naszych organizmów bardzo obciążające. Brakuje słońca, które jest niezbędne naszym komórkom do prawidłowego działania, brakuje świeżych warzyw i owoców, które dostarczają witamin i minerałów, a także brakuje przebywania na świeżym powietrzu i dotlenienia organizmu.
Wiosną więc nasz organizm jest już skrajnie wymęczony, nie może doczekać się słoneczka, nowalijek i ciepłej pogody. Pojawia się natomiast pogoda bardzo zmienna, która dodatkowo obciąża nasz organizm i sprawia, że często zapadamy na infekcje. Zastanówmy się zatem wspólnie nad tym jak sobie radzić z przesileniem wiosennym?
Choć przesilenia wiosennego nie da się całkowicie uniknąć, bo jest to zupełnie naturalna reakcja naszego organizmu na różne czynniki zewnętrzne, to jednak możemy nieco zminimalizować jego przykre skutki dla naszego organizmu i samopoczucia.
Przede wszystkim dajmy swojemu organizmowi odpocząć. Jeżeli brak energii, to nie zmuszajmy się do ćwiczeń wysiłkowych i nadmiernej eksploatacji, tylko odpocznijmy lub wyjdźmy na spokojny spacer. Koniecznie pamiętajmy także o odpowiednim ubiorze. Przy zmiennej, wiosennej temperaturze najlepiej ubierać się na cebulkę i w razie potrzeby zawsze łatwo zdjąć jedną warstwę.
Pamiętajmy, że niewolno nam zmarznąć, ale też nie wolno nam się zgrzać i spocić.
Kolejna sprawa to odpowiednie odżywianie. Wiosną postawmy na lekkie potrawy, które wzmocnią organizm, dodadzą energii i siły.
Zatem komponujmy posiłki z dużą ilością warzyw, kasz, orzechów i owoców. Gdy nie ma jeszcze zbyt wielu świeżych warzyw i owoców, to śmiało można jeszcze korzystać z mrożonek, które często są zdrowsze od tych pierwszych nowalijek. Zrezygnujmy z potraw ciężkich, tłustych i smażonych. Postawmy na gotowanie, duszenie lub pieczenie w piekarniku. Oczyśćmy swój organizm z toksyn pijąc herbatki ziołowe, napar z lnu czy też z czystka.
Stosujmy też suplementację witaminową, która w tym trudnym czasie dodatkowo wzmocni nasz organizm. Aby uniknąć przedawkowania warto stosować preparaty wielowitaminowe, które mają specjalnie dobrany skład do wieku, płci czy też specyfiki naszego życia.
Aby oczyścić organizm z toksyn warto również pamiętać o nawilżaniu organizmu od wewnątrz i pić przynajmniej dwa litry niegazowanej wody mineralnej.
Pamiętajmy też o tym, aby stopniowo przyzwyczajać organizm do nowej aury i do spędzania czasu na wolnym powietrzu. Zatem na początek spokojne spacery, potem rower, a gdy pogoda się już ustabilizuje, to można z całą mocą wyruszać na podbój świata.