Shadow

Pierwsze, samodzielne wakacje dziecka- zielona szkoła, kolonia czy może obóz?

Właśnie witamy wiosnę i najwyższy czas pomyśleć też już o wakacjach. Terminy rezerwowane wcześniej pozwolą nam zaoszczędzić dość sporą kwotę, ale też pozwolą na spokojnie wybrać odpowiednie miejsce, sprawdzić kompetencje wychowawców i opinie o organizatorze. Są to kwestie niezwykle istotne, dlatego nie warto tego pozostawiać na ostatnią chwilę.

Gdy nasze dziecko jeszcze samodzielnie nie spędzało wakacji, to oczywiście dla rodziców, a także dla dziecka będzie to stres. Właściwie nie ma tutaj znaczenia fakt ile lat ma dziecko, bardziej wpływa na to przyzwyczajenie i przywiązanie do rodziców.

Aby więc nasze dziecko spokojnie i płynnie przeszło przez ten pierwszy raz, to należy go do tego przygotowywać stopniowo. Od najmłodszych lat pozostawiajmy, więc dziecko u rodziny, u dziadków i znajomych. Niech spędza tak, choć kilka dni bez nas i niech uczy się samodzielności.

Kolejny krok to wyjazd z organizowany z grupą przedszkolną lub wczesnoszkolną. Na tym etapie warto korzystać, więc ze szkolnych wycieczek, na które jadą dzieci z danej grupy klasowej i także wiekowej. Dzieci znają się ze szkoły, więc łatwiej im będzie znieść tą pierwszą rozłąkę od rodziców.

W większości szkół podstawowych są organizowane pod koniec roku szkolnego tzw. zielone szkoły. Są to wyjazdy na 3 do 10 dni i są organizowane również w ramach wycieczek klasowych. Dziecko wyjeżdża, więc w znanej sobie grupie i pod opieką nauczyciela ze szkoły. Choć pobyty na zielonych szkołach są już nieco dłuższe niż zwykłe wycieczki, to jednak dziecko nie będzie się tak stresować gdyż wyjeżdża wraz z koleżankami, kolegami i nauczycielami, z którymi spędza czas, na co dzień. W tym przypadku dziecko jest spokojniejsze i również my, gdyż znamy całą grupę dobrze, iż znamy też opiekunów.

Dopiero, gdy dziecko przejdzie przez te etapy, to możemy pomyśleć o wysłaniu go na kolonię czy obóz z obcą grupą, taką pozaszkolną. Na taki pierwszy wyjazd warto, aby dziecko zabrało ze sobą jedną znajomą osobę, może to być przyjaciółka z podwórka lub kolega ze szkoły.

Tego typu wyjazdy są zazwyczaj tematyczne i dopasujmy je do charakteru i zainteresowań dziecka. Z przyjaciółką czy z kolegą nasze dziecko będzie czuło się pewniej i bezpieczniej.

Dopiero kolejnym krokiem może być wyjazd całkowicie samodzielny, z obca grupą i wychowawcą. Dziecko, które już wcześniej wyjeżdżało, wie, czego może się spodziewać, wie, jakie reguły panują na wyjazdach i we, że szybko pozna ciekawych ludzi i nawiąże nowe przyjaźnie.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *