„Przeprowadzka to bardzo stresująca sytuacja życiowa, która wymaga często wielu poświęceń od wszystkich członków rodziny. Niekiedy pozostawiamy rodzinę, znajomych , przyjaciół, dotychczasową pracę i znajome otoczenie. Wchodzimy do zupełnie nowego świata, gdzie nie mamy znajomych i przyjaciół. Stres jest tutaj zwielokrotniony i u wielu wrażliwych osób może doprowadzać do groźnych zaburzeń psychicznych” – informuje właścicielka firmy F.H.U PS – przeprowadzki Rydułtowy.
Przeprowadzka w nowe miejsce jest jednym z czynników, które zwiększają zachorowanie na bulimię. Jest to związane z wykluczeniem w obcym społeczeństwie, z brakiem znajomości i strachem przed nowym. Bardzo często boimy się nawiązywać nowe kontakty i zamykamy się w czterech ścianach. W wyniku takich zachowań dochodzi do zaburzeń depresyjnych a także do zaburzeń odżywiania. Mogą one występować jednocześnie lub też następować po sobie. Bardzo często obserwuje się u chorych najpierw zachowania depresyjne a w późniejszym okresie zaburzenia odżywiania.
Jeżeli zatem naszą rodzinę czeka przeprowadzka, zwłaszcza do innej miejscowości czy do innego kraju, to koniecznie przygotujmy się na to fizycznie i psychicznie. Zbadajmy zatem teren, poznajmy mieszkających w okolicy ludzi i odwiedźmy pracę i szkołę, gdzie będą uczęszczać nasze dzieci. Warto szukać takich nowych znajomości na znanych portalach społecznościowych lub po prostu robiąc wycieczki do nowego miejsca.
Gdy będziemy znać w nowym miejscu choć kilka osób, to te pierwsze dni po przeprowadzce będą o wiele łatwiejsze. Zadbajmy o to zwłaszcza gdy mamy dzieci, które bardzo ciężko znoszą rozstania ze swoimi rówieśnikami. Zapraszajmy kolegów i sąsiadów do domu i sami prowokujmy sytuacje, gdzie będziemy poznawać nowych ludzi. Absolutnie nie wolno dopuszczać do sytuacji, że odosobnimy się od otoczenia, bo to w krótkim czasie odbije się na naszym samopoczuciu i zdrowiu psychicznym.
Zaburzenia odżywiania jak bulimia bardzo często wynikają z takich zmian życiowych, zwłaszcza nagłych i nie do końca przez nas planowanych. Różne problemy, zarówno te małe jak i duże najpierw zajadamy w samotności, a potem walczymy na różne sposoby z pożartymi kaloriami. Zjawisko to występuje najczęściej u osób młodych, u nastolatek lub młodych kobiet. Częściej dotyczy też kobiet niż mężczyzn. Jest to problem bardzo poważny i wymagający pomocy lekarza psychiatry.
Problem przeprowadzek, zwłaszcza do innych krajów dotyczy coraz większej liczby osób w naszym kraju i dlatego należy bardzo być uważnym w stosunku do wszelkich dziwnych zachowań wśród osób, którzy byli zmuszeni do wyjazdu i pozostawienia w kraju rodziny. Choroby o podłożu psychicznym jak bulimia czy depresja stają się w dzisiejszych czasach bardzo poważnym i niestety coraz powszechniejszym problemem społecznym.