Shadow

Jak pozbyć się rozstępów?

Jeszcze do niedawna wiadomo było, że rozstępy są jednym z tych nielicznych defektów skóry, z którymi – niestety – niewiele da się zrobić. Różnego rodzaju specyfiki, kosmetyki i zabiegi doprowadzały zaledwie do złagodzenia brzydkiego efektu i minimalnego zmniejszenia widoczności rozstępów, ale na pewno nie do ich likwidacji. Dziś – na szczęście – jest już o wiele łatwiej. Na rozstępy jest kilka całkiem skutecznych sposobów…

Rozstępy to efekt nagłego i niekontrolowanego rozciągnięcia – nieprzygotowanej na to skóry, które powoduje zrywanie włókien kolagenowych tworzących jej strukturę. W konsekwencji, na brzuchu, udach lub piersiach, pojawiają się podłużne czerwone bądź różowe zabarwienia, które z czasem bledną, ale też pogłębiają się i powiększają. Są nie tylko wyraźnie widoczne, ale także wyczuwalne. Na rozstępy najbardziej narażone są te osoby, które doświadczają gwałtownego wzrostu masy ciała, poddane są zmianom hormonalnym lub występują u nich określone uwarunkowania genetyczne. Tak więc z problemem może się borykać na przykład nastolatka w okresie dojrzewania, kobieta w ciąży, pacjent przyjmujący hormony lub ktoś, kto nagle przybrał na wadze z powodów zależnych lub niezależnych od niego.

Profilaktyka, czyli kosmetyki, ćwiczenia, masaż i dieta

Profilaktyka w przypadku rozstępów, to zagadnienie dotyczące przede wszystkim pań, które zamierzają zajść w ciążę. Wiedząc to, mogą one przygotować swoją skórę na nadchodzące zmiany. Chodzi przede wszystkim o odpowiednie nawilżenie i odżywienie, a także ujędrnienie, aby polepszyć kondycję skóry w zakresie elastyczności. Przed ciążą, szczególnie należy zadbać o piersi i brzuch, bo w tych okolicach skóra z pewnością będzie narażona na rozciąganie.

W drogeriach i aptekach dostępnych jest wiele godnych polecenia kremów, które pobudzają w skórze produkcję kolagenu i elastyny. Zmiany hormonalne zachodzące u kobiety ciężarnej spowalniają ten proces, dlatego niezbędne są odpowiednie kosmetyki, aby zrównoważyć sytuację i nie dopuścić do zmniejszenia elastyczności skóry.

W ramach działań profilaktycznych, bardzo wskazany jest również – najlepiej profesjonalnie wykonany – masaż newralgicznych miejsc, ponieważ nie tylko ujędrnia, ale także uelastycznia on skórę. Idealnym uzupełnieniem masażu i jego efektów jest aktywność fizyczna i ćwiczenia dobrane odpowiednio do naszych możliwości, upodobań, a także skoncentrowane na tych częściach ciała, które najbardziej narażone są na rozstępy.

W walce z rozstępami, a raczej w działaniach poprzedzających ich ewentualne pojawienie się, nie może zabraknąć – rzecz jasna – zdrowej, zbilansowanej diety. Nasze posiłki w tym okresie muszą być bogate w witaminę E, cynk oraz krzem sprzyjający budowie i odbudowie włókien kolagenowych.

Likwidacja rozstępów – zabiegi kosmetyczne

Jeśli już mamy problem z rozstępami i chcemy się ich pozbyć, prawdopodobnie niezbędne będą różnego rodzaju nowoczesne zabiegi kosmetyczne. Pamiętajmy jednak, że wciąż obowiązywać powinno nas to, co wskazane jest przy profilaktyce rozstępów – nieustannie dbamy o kondycję, elastyczność, jędrność i nawilżenie skóry, stosując kosmetyki, właściwą dietę i prowadząc zdrowy tryb życia. W gabinecie u dermatologa bądź kosmetologa możemy natomiast zafundować sobie jeden z poniższych zabiegów. To, który będzie dla nas najlepszy i zadziała najskuteczniej, zależy od różnych czynników, między innymi od miejsca występowania, ilości, głębokości i „wieku rozstępów”, jak również od indywidualnych właściwości naszej skóry.

  • Dermabrazja lub mikrodermabrazja, która polega na mechanicznym usuwaniu wierzchniej warstwy naskórka i pozbyciu się obumarłych komórek oraz pobudzeniu skóry do produkcji nowych. Może dać pozytywnych efekt w przypadku delikatnych rozstępów. Zabieg trwa krótko i jest w zasadzie bezbolesny. Można go powtarzać co jakiś czas, a także uzupełnić dodatkowymi zabiegami chemicznymi, na przykład peelingiem kwasowym.
  • Mezoterapia (igłowa lub bezigłowa) bazująca na dostarczeniu bezpośrednio do skóry właściwej substancji odżywczych i regenerujących. Pobudza się w ten sposób fibroblasty, „zmuszając je” niejako do produkcji kolagenu. Tego typu zabieg na rozstępy można również – dla lepszego efektu końcowego – łączyć z peelingami chemicznymi, na przykład z użyciem kwasu glikolowego, który stymuluje produkcję nowych komórek oraz syntezę włókien kolagenowych. Mezoterapia wymaga zazwyczaj kilku wizyt w gabinecie kosmetycznym i nie jest terapią tanią.
  • Laseroterapia, która złuszcza i wyrównuje blizny poprzez dość silne podgrzanie skóry. Światło lasera powoduje, że kolor rozstępów staje się zbliżony do barwy reszty skóry. Zabieg bolesny, drogi i wymagający powtórzeń, ale skuteczny.

Można też stosować specjalne preparaty do pielęgnacji w czasie ciąży, więcej na http://www.rossnet.pl/Produkty/Pielegnacja-w-ciazy,3033

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *