Przedpokój pełni rolę wizytówki domu. Dla domowników to często tylko jedno z pomieszczeń w domu lub mieszkaniu, ale dla gości to pierwsze pomieszczenie, które oglądają po przekroczeniu progu naszego mieszkania. Dobrze więc zadbać o jego wygląd. Podpowiadamy, jaki typ lamp sprawdza się w przedpokojach, by był on funkcjonalny i ładny.
W zasadzie przedpokój powinien spełniać dwie podstawowe funkcje. Powinien budzić miłe skojarzenia u odwiedzających nas gości, a na co dzień oferować dostateczną ilość miejsca na przechowywanie butów, płaszczy, czy innych akcesoriów. W tym wszystkim kluczową rolę spełnia odpowiednie oświetlenie. Pamiętajmy jednak, że nieco inne kryteria będą przyświecały wyborowi oświetlenia do przedpokoju w domku jednorodzinnym, a inne w małym mieszkaniu.
O czym należy pamiętać?
W obu przypadkach należy jednak zwrócić uwagę na to, by lampy w przedpokoju nie odbiegały stylem od oświetlenia i wyposażenia w pozostałej części domu. Gdy w przedpokoju nie ma dziennego światła, ważne jest, by sztuczne światło równomiernie oświetlało wszystkie elementy pomieszczenia. Dobrze też wybierać lampy z barwą światła maksymalnie zbliżoną do światła naturalnego, by uniknąć efektu szpitalnego chłodu. Należy też pamiętać, by nie tworzyć zbyt dużych kontrastów pomiędzy oświetleniem w przedpokoju, a pozostałą częścią mieszkania, bo jest to niezdrowe dla oczu.
Sprawa bezpieczeństwa
Dla właścicieli domków jednorodzinnych oświetlenie w przedpokoju to nie tylko kwestia estetyki. Tutaj liczy się również bezpieczeństwo. Szczególnie jeśli z przedpokoju schody prowadzą na piętro domu. Ta cześć musi być idealnie doświetlona, w przeciwnym razie grozi to wypadkiem. Tu liczy się funkcjonalność. Każdy stopień schodów musi być dobrze widoczny. Dla dużego przedpokoju w domu jednorodzinnym nadają się lampy podwieszane, plafony, kinkiety a nawet listwy halogenowe wbudowane w schody. Wybór konkretnego modelu to już kwestia indywidualnych upodobań.
W przedpokojach, które nie są zintegrowane z mieszkaniem, a ciągną się przez kilka pięter przydaje się automatyczny wyłącznik światła. Należy tylko zwrócić uwagę na to, by czas pracy oświetlenia był nastawiony w taki sposób, by nawet wolno poruszający się członek rodziny spokojnie był w stanie pokonać dystans od drzwi wejściowych na najwyższe piętro. Można też pomyśleć o zainstalowaniu włącznika i wyłącznika na górze i dole schodów, czy na początku i końcu korytarza.
Małe przedpokoje
Przedpokoje, które znamy z mieszkań w bloku, nie sprawiają takich problemów. Tu wyzwaniem jest najczęściej mała powierzchnia. Względy bezpieczeństwa mają mniejsze znaczenie. Kiepskie światło, czy wiecznie panujący półmrok mogą wywołać irytację z powodu braku możliwości szybkiego znalezienia potrzebnych akcesoriów.
W przedpokojach w bloku sprawdzają się małe lampki podsufitowe, które dodatkowo dają ciekawe refleksy na suficie. Funkcjonalne i efektowne są też reflektorki podwieszone na szynach. Ich plusem jest możliwość skierowania światła w różne strony. Ciekawie wyglądają też kinkiety gipsowe. Wyróżniają je ciekawe kształty i staranne wykonanie. Czysta biel masy gipsowej bez problemu komponuje się z każdym wnętrzem. Do małych pomieszczeń lepiej nie wybierać lamp wiszących, bo optycznie pomniejszają pomieszczenie a dodatkowo jeszcze mogą utrudniać np.: swobodne otwarcie drzwi w szafie.
Praktycznym rozwiązaniem jest też zamontowanie w przedpokoju małego kinkietu z energooszczędną żarówką, który będzie spełniał rolę światła dyżurnego. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, to zamiast żarówki halogenowej lepiej wybrać ledy, bo oszczędności na energii przy lampce włączonej każdej nocy będą znaczne. Takie rozwiązanie jest bardzo przydatne, gdy np. często wstajemy w nocy do dziecka lub któryś z domowników pracuje w systemie zmianowym. Orientacyjne oświetlenie zapewnia bezkolizyjne poruszanie się po mieszkaniu, bez konieczności zapalania górnego światła, co może budzić innych domowników – mówi ekspert z portalu lampy.pl.
Lustro
Istotną rolę w przedpokoju spełnia oświetlenie lustra. W małych mieszkaniach rzadko można sobie pozwolić na osobą garderobę, więc lustro w przedpokoju jest niezbędne, by przymierzyć ubrania, czy ocenić swój wygląd przed wyjściem z domu. Wiele pań wykonuje tu również makijaż, czy poprawia fryzurę. Lustro w przedpokoju powinno dawać więc nieprzekłamany obraz. Zapewnimy go wieszając po jego obu stronach małe kinkiety. Można też zamontować listwę nad lustrem. Ważne jest, by tak ustawić wiązkę światła, by nie rzucała cienia na twarz.
Nie powinniśmy zaniedbywać oświetlenia w przedpokoju, bo choć jest to najczęściej małe pomieszczenie, to korzystamy z niego przynajmniej kilka razy każdego dnia. Jego estetyka i funkcjonalność mają duży wpływ na nasz komfort życia. Lampy wiszące, kinkiety, plafony, czy reflektorki to niezbędny element wyposażenia każdego przedpokoju. Wybór lamp do przedpokoju jest tak duży, że naprawdę nie są tu konieczne żadne kompromisy.