Shadow

Czym się kierować wybierając szkołę językową?

6966621754_24ee7bd8e7_z

Szkoły językowe i wszelkiego rodzaju kursy niezmiennie cieszą się zainteresowaniem ludzi w niemal każdym wieku. Nic dziwnego, ci nieco starsi zdają sobie sprawę, jak cenną umiejętnością w codziennym życiu staje się znajomość przynajmniej podstaw języka obcego z kolei uczniowie szkół ze względu na niski poziom nauczania nastawiony głównie na teorię, również coraz chętniej zapisują się na dodatkowe zajęcia językowe, na których mogą nauczyć się używania języka obcego w codziennych sytuacjach. W końcu w dzisiejszych czasach mamy nieograniczone możliwości studiowania i pracowania za granicą. Jednak brak znajomości języka obcego może stanowić jedyną przeszkodę. Popularność szkół językowych jest tak duża, że w ostatnich latach w każdym większym mieście powstało ich co najmniej kilkanaście. To większy wybór, ale również dylemat. Która z nich jest najlepsza? Czym się kierować przy wyborze?

Opinie innych

W pierwszej kolejności warto szukać szkoły pytając o opinię przyjaciół lub znajomych. Zadowoleni ze swoich lekcji na pewno pomogą nam w wyborze odpowiedniej szkoły a nawet polecą lektora u którego sami się uczą. Poszukiwania na własną rękę również są możliwe. Dzisiaj niemal wszystkie interesujące informacje można znaleźć w sieci. Warto zajrzeć na stronę internetową konkretnej szkoły, zweryfikować dane o prowadzonych kursach, cenach za semestr, grafiku zajęć itd. Istotna może się okazać obecność szkoły w social media. Na Facebooku można poznać opinie o szkole czy zobaczyć, ile osób ją „zalajkowało”. Coraz więcej lokalnych firm otwiera się również na Gogle+ i Pinterest.

Nie zapominajmy jednak, że na rynku szkół językowych jest duża konkurencja i niektóre szkoły nie zawsze są uczciwe w stosunku do innych. Są szkoły, które opinie o sobie pozyskują w nielegalny sposób. Na opinie o szkołach w internecie patrzmy więc z przymrużeniem oka.

Miejsce i lokalizacja

Wiele rzeczy można zweryfikować w internecie, ale nic nie zastąpi osobistego doświadczenia. Do szkoły warto się wybrać samemu. Odwiedzając szkołę i pytając o ofertę pamiętajmy, ze mamy prawo obejrzeć sale, w których będą zajęcia. Zwróćmy uwagę na otoczenie szkoły, ile czasu zajmie nam dojazd na zajęcia, zobaczmy jak wyposażone są sale. Kupując kurs upewnijmy się, że zajęcia będą odbywały się w miejscy, które wybraliśmy. „ Są szkoły, które za zajęcia w głównej siedzibie pobierają dodatkową opłatę lub na umowie nie umieszczają adresu zajęć. Wszystko po to by potem manipulować liczbą słuchaczy w grupie i swobodnie przenosić ich miedzy lokalizacjami –mówi specjalista do sp. Sprzedaży kursów w Archibaldzie szkole, która działa na rynku już 23 lata. – Inną kwestię stanowi lokalizacja. Jeżeli szkoła i miejsce zamieszkania lub pracy znajdują się na dwóch krańcach miasta, to nawet najlepsze rekomendacje i wykwalifikowana kadra lektorów nie zdadzą się na wiele. To jednak dodatkowe zajęcia. Nie warto ich sobie utrudniać m.in. długim dojazdem – dodaje.

Metoda

Metod nauczania jest wiele. Warto zweryfikować, którą z nich naucza szkoła i dowiedzieć się o niej nieco więcej. Najprościej zapytać w szkole, jak wyglądają zajęcia: najlepsze placówki stawiają przede wszystkim na praktyczną znajomość języka, stwarzają słuchaczom na zajęciach jak najwięcej możliwości budowania wypowiedzi.

Koszty

Na cenę kursu wpływa przede wszystkim liczba godzin i długość jednostki lekcyjnej. Ponieważ rynek szkół językowych jest bardzo konkurencyjny oferują one kursy w atrakcyjnych cenach lub ogłaszają promocje. Cena kursu nie powinna być naszym pierwszym wyborem. Wybierając najtańszą opcję, można się zawieść na niskiej jakości prowadzonych kursów lub niewystarczającej liczbie spotkań. Natomiast najwyższe kwoty są często uwarunkowane tylko i wyłącznie prestiżem szkoły. Podsumowując, złota zasada brzmi „nie za drogo, ale też nie za tanio”.

O czym jeszcze warto wiedzieć

Pamiętajmy, że nauczanie angielskiego wymaga także dobrych umiejętności miękkich –organizacji pracy grupy, wiedzy jak zaangażować słuchaczy, umiejętności radzenia sobie z sytuacjami konfliktowymi. W Archibaldzie mamy możliwość rozmowy z psychologiem, który pomaga w wymienionych kwestiach – mówi lektor z warszawskiej szkoły językowej Archibald.

Sami nauczyciele też są bardzo ważni – potrafią zachęcić do nauki i realnie zainteresować słuchacza materiałem oraz sprawić, że zajęcia mijają bardzo szybko.

W najlepszych szkołach lektorzy są dobierani według wykształcenia kierunkowego, ale również pedagogicznego. Rekrutacja jest bardzo wnikliwa. Mają odpowiednie przygotowanie do pracy z ludźmi. Ponieważ języki obce to także ich hobby, na bieżąco podwyższają swoje kwalifikacje. Uczestniczą w wielu programach i szkoleniach, dzięki czemu mamy gwarancję, że jakość usług jest na najwyższym poziomie.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *