Cieszymy się, kiedy nasze dzieci osiągają liczne sukcesy sportowe czy naukowe. Każdy z rodziców ma jakieś oczekiwania względem swoich dzieci, a one jak najlepiej starają się temu wszystkiemu podołać. Wszystko dobrze, jeśli dziecko jest naprawdę zdolne i daje sobie radę w opanowaniu zróżnicowanego zakresu tematycznego lekcji, ale co jeśli tak nie jest.
Kiedyś nie zajmowano się dzieckiem kompleksowo, mówiło się, że jedne dzieci są zdolne, a inne są leniami lub nieukami. Najgorsze w tym wszystkim było to, że sami nauczyciele potrafili przykleić taką łatkę do dziecka, które miało trudności w nauce. Nie próbowali oni poszukać przyczyn, które spowodowały trudności lub nie mieli nawet chęci, aby takie dziecko skierować do odpowiedniej poradni psychologicznej. Również, a może przede wszystkim, rodzice nie byli edukowani ani informowani o możliwości wystąpienia takiego problemu u dziecka. Wszystkie zaburzenia należy zdiagnozować i odpowiednio wcześnie wdrożyć indywidualną terapię pedagogiczną.
A co to jest terapia pedagogiczna? To nic innego jak świadome i celowe oddziaływanie na ucznia, podczas którego dążymy do przywrócenia u niego odpowiednich cech osobowościowo-poznawczych w obrębie edukacji bądź emocji. Jest ona adresowana do tych dzieci, które mają problem w opanowaniu nauki czytania i pisania, z zaburzeniami słuchu fonematycznego, spostrzegania wzrokowo-słuchowego, lateralizacji, koncentracji uwagi, mających problemy manualne, dla nieśmiałych, a także dla tych, którzy zwyczajnie wolniej się uczą.
Wiedząc, że nasze dzieci mogą mieć takie problemy, każdy rodzic powinien znacznie uważniej przyglądać się postępom naukowym swoich dzieci. Wielu studentów swoją przygodę z terapią pedagogiczną zaczyna od studiowania kierunku pedagogicznego w Gdańskiej Szkole Wyższej.
Gdy pojawi się problem, w którym powinna zostać zastosowana terapia pedagogiczna, trzeba jak najszybciej udać się do specjalisty i ją rozpocząć. Osiągnięcie sukcesu zależy od kilku czynników. Po pierwsze od szybkości postawienia trafnej diagnozy, terminu jej wdrożenia, wykwalifikowanego terapeuty oraz od pomocy rodziców. Bywa, że z jednym dzieckiem potrafi pracować kilku specjalistów. Pozytywne efekty są bardzo szybko widoczne.
W Gdańskiej Szkole Wyższej istnieje możliwość kształcenia się na studiach podyplomowych – DIAGNOZA I TERAPIA PEDAGOGICZNA. Celem tych studiów jest poznanie teoretycznych podstaw terapii pedagogicznej i jej praktycznego zastosowania w profilaktyce, diagnozie i korekcji zaburzeń w zachowaniu i uczeniu się człowieka od urodzenia, poprzez wczesne dzieciństwo, wiek przedszkolny, po wiek szkolny. Absolwenci studiów mają umiejętności rozpoznawania objawów zaburzeń w zachowaniu i uczeniu się dzieci i młodzieży oraz umiejętności podejmowania odpowiednich działań, a także przygotowanie do prowadzenia terapii pedagogicznej dla dzieci z trudnościami w czytaniu i pisaniu. Studia przeznaczone są dla nauczycieli pracujących w placówkach oświatowych, pragnących zdobyć kwalifikacje do prowadzenia zajęć z terapii pedagogicznej, jak też dla osób bez kwalifikacji pedagogicznych zamierzających podnieść swoje kwalifikacje w obszarze diagnozy i terapii pedagogicznej
Ćwiczenia terapeutyczne w różnoraki sposób oddziałują na dziecko. Potrafią np. wyciszyć je, wpływają na jego odwagę, hamują agresję czy nadpobudliwość. Niestety, wciąż na naszym rynku jest za mało takich terapeutów. Większość obecnie wykształconych nie znajduje pracy w przychodniach, gdyż liczba etatów wciąż jest za mała do zaistniałego zapotrzebowania. Terapeuci pedagogiczni bardzo często szukają zatrudnienia na własną rękę, rozpoczynając prowadzenie własnej działalności bądź też prowadzą zajęcia w świetlicach środowiskowych. Nareszcie ludzie zaczęli widzieć problemy dzieci, nawet tych najmniejszych. Jest to zawód rozwojowy i przyszłościowy. Niestety nasze tempo życia ma ogromny wpływ na powstawanie takich dysfunkcji. W przyszłości będzie to bardzo intratny zawód, który przyniesie duże możliwości zarobkowe. Teraz ze względu na to, że nie wykształciła się odpowiednia liczba fachowców, na rynku panuje deficyt terapeutów. Żeby więc stać się dobrym diagnostą i terapeutą pedagogicznym należy zacząć naukę na studiach podyplomowych już dziś – najlepiej w Gdańskiej Szkole Wyższej.