Shadow

Bezpieczne drzwi do pokoju dziecięcego

drzwipokojdziecka

Każdy z nas urządzając swoje mieszkanie chce, aby wybrane elementy wyposażenia i wystroju wnętrza do siebie pasowały. Wybierając wszystkie składniki wykończenia powinniśmy również pomyśleć o tym, żeby nie były tylko funkcjonalne, ale również bezpieczne. Zwłaszcza jeśli w domu jest dziecko.

Urządzanie pokoju dziecięcego jest dużym wyzwaniem. Każdy rodzić chciałby, żeby jego dziecko we własnym domu czuło się bezpiecznie i żeby miało własną przestrzeń, w której będzie spędzało miło czas. Wystrój pokoju i sposób zabezpieczeń powinniśmy dopasować do wieku i poziomu rozwoju dziecka. Wybierając drzwi do pokoju dziecięcego, powinniśmy pomyśleć o takich, które będą jednocześnie bezpieczne i zapewnią wszystkim odrobinę prywatności. Jak wiemy większość dzieci boi się zostać samemu w pokoju. Jednak czasem dobrze jest zamknąć drzwi, na przykład gdy w domu są goście, którzy głośną rozmową, mogliby obudzić dziecko, bądź gdy rodzice chcieliby spędzić trochę czasu sami.

Wiadomo, że jednak zawsze na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo naszej pociechy i nie jest wskazane spuszczać z niej oczu na dłuższą chwilę. Dlatego ciekawym rozwiązaniem mogą być drzwi szklane. Dzięki takim drzwiom z jednej strony dziecko przyzwyczaja się do przebywania we własnym pokoju przez jakiś czas w samotności, z drugiej zaś strony rodzic ma możliwość obserwowania co robi dziecko.

Wielu rodziców zastanawia się jednak czy zastosowanie takich drzwi w domu jest bezpieczne. Większość uważa, że należy unikać dużych szklanych powierzchni, których po prostu, w niektórych sytuacjach dziecko może nie zauważyć. Dlatego chcąc wprowadzić we własnym domu takie rozwiązanie trzeba spełnić jeden warunek – wybrać drzwi z tzw. bezpiecznego szkła.

Należy zwrócić uwagę czy dany producent stosuje w drzwiach szybę z hartowanego szkła. Szyba ta jest siedem razy bardziej odporna na uszkodzenia niż zwykłe szkło. Jest to szkło klejone żywicą lub folią wewnątrz, które przy rozbiciu rozpada się na wiele małych kawałków o tępych krawędziach. Nie kruszy się ono i nie grozi pokaleczeniem. Szkło hartowane jest najczęściej stosowaną ochroną w takich drzwiach. Dzięki specjalnej obróbce termicznej szkło takie jest bardziej odporne na działanie czynników mechanicznych.

Jednak nie każdy z rodziców będzie przekonany do takiego rozwiązania. Większość wybierze jednak drzwi wewnętrzne pełne lub częściowo przeszklone. Drzwi takie są mniej podatne na stłuczenia i zapewniają więcej prywatności. Przepuszczają świtało, ale jednocześnie nie pokazują całego wnętrza. Można wybierać z różnych opcji: z przeszkleniami na różnych wysokościach i o różnych kształtach – od tradycyjnych do nowoczesnych przeszkleń w kształcie różnych figur lub fantazyjnych wzorów. Wiele przykładów można obejrzeć na stronie producenta drzwi Windoor.

Niektórzy rodzice zastanawiają się czy można do pokoju dziecięcego zastosować drzwi przesuwne. Owszem można, muszą być tylko dobrze zamontowane, żeby nie wypadły z szyn. Takie drzwi nikogo nie uderzą, a producenci żeby wykluczyć możliwość przytrzaśnięcia paluszków dziecka, zaczęli stosować spowalniacze.

Oczywiste jest, że łatwiej zabezpiecza się drzwi tradycyjne niż te nietypowe. Należy również pamiętać, aby klamki były sprawne, nie zacinały się co pomoże uniknąć zatrzaśnięcie się dziecka w pokoju. Powinny być również wyposażone w zamek z możliwością bezinwazyjnego otwarcia w razie potrzeby.

Warto również zapoznać się z ofertą dodatkowych zabezpieczeń jakie są aktualnie dostępne na rynku. Są to np. nakładki na drzwi wewnętrzne zabezpieczające przed przytrzaśnięciem palców lub różnego rodzaju blokady, które można zamontować w miejscu niedostępnym dla dziecka, mające za zadanie chronić nasze dziecko oraz drzwi przed uszkodzeniami.

Wszystkie te typy drzwi można znaleźć na stronie internetowej www.windoor.pl. Firma Windoor należy do ścisłej czołówki producentów certyfikowanych drzwi wewnętrznych. Można je znaleźć w marketach budowlanych i w sklepach firmowych na terenie całego kraju.

Pamiętajmy jednak, że najlepszym zabezpieczeniem będzie nasza uwaga i poczucie świadomości ewentualnego zagrożenia oraz nieograniczonych możliwości naszych dzieci. Bez tego wszystkie zabezpieczenia mogą okazać się niewystarczające.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *