Shadow

Od marzenia do realizacji – czy łatwo zostać instruktorem fitness?

woman-jogger-jogging-sport-large

Poszukując pomysłu na siebie, wiele osób myśli o ciekawej, dynamicznej pracy dającej radość, i takiej, w której wciąż można byłoby się rozwijać. Dlatego trener fitness jest jednym z cieszących się ostatnio wzięciem fachów. Czy warto zdecydować się na profesjonalny kurs na instruktora fitness?

Zamieniamy pomysł w działanie!

Okoliczności, w jakich pojawia się myśl o tym, aby zostać trenerem fitness są różne. Niekiedy, znużeni dotychczasowym zawodem (najczęściej statycznym, nie dającym pola do samorozwoju) poszukujemy lepszej metody na życie i stąd bierze się ten pomysł. Niekiedy zaś, stojąc na początku kariery zawodowej (np. zbliżając się do schyłku studiów), decydujemy, że właśnie fitness byłyby dla nas najlepszą drogą. Niezależnie od okoliczności, jeśli rzeczywiście jesteśmy zdania, że w tym fachu naprawdę się sprawdzimy, warto zamienić ten pomysł na rzeczywistość i zacząć działać!

Bez względu na to, czy mieszkamy w metropolii czy w małej miejscowości, zrobienie kursu na instruktora fitness nie powinno stanowić żadnego problemu. W każdym większym mieście znajdują się ośrodki, w których możemy takie szkolenie wykonać. Mieszkając zaś w niewielkiej miejscowości lub wsi, zawsze możemy dojechać do najbliższego dużego miasta na zajęcia. Nie powinno to być zbyt dużym problemem, tym bardziej, że kursy na instruktora fintess nie są długie, a ponadto zajęcia mogą być w dogodny sposób rozłożone (np. tylko w soboty i niedziele).

Jak wygląda kurs na instruktora fitness i co po kursie?

Ponieważ fitness to aktywność fizyczna, większość czasu na szkoleniu poświęcana jest zajęciom praktycznym, czyli nauce ćwiczeń i układów w rytm muzyki. Aczkolwiek kurs na instruktora fitness nie pomija również teorii, która też stanowi istotną część programu zajęć. Poruszane są zagadnienia z kilku dziedzin, nie zabraknie tu na przykład wiedzy psychologicznej, pedagogicznej, metodycznej, anatomicznej, wiedzy z zakresu teorii sportu, dietetyki, itp. Zarówno część teoretyczna, jak i praktyczna mają swoje zwieńczenie w postaci egzaminu.

Po przejściu kursu na instruktora fitness nie pozostaje nam nic innego, jak zacząć gromadzić cenne doświadczenie, które stopniowo będziemy zamieniać na coraz lepszą pracę. Poszukując pracy w nowym zawodzie, warto zgromadzić bazę pobliskich ośrodków sportu i rekreacji, a potem udać się do każdego z nich z pytaniem o możliwość współpracy. Na początku pewnie nikt nie da nam pełnego etatu, ale warto być cierpliwym. Praktyki, staż, początkowa praca „na kilka godzin”, dodatkowe kursy – od tego zaczynają niemal wszyscy, z czasem jednak, w miarę nabywania doświadczenia zawodowego, jest coraz łatwiej przetrwać w branży.

Zalety profesji instruktora fitness

Niewątpliwą zaletą zawodu trenera fitness jest oczywiście bycie w ciągłym ruchu, a co za tym idzie, uskutecznianie zdrowego trybu życia i budowanie własnej kondycji. Kolejnym atutem są duże możliwości rozwoju zawodowego – zawsze można zrobić ciekawą specjalizację, dającą nowe perspektywy.

Nie bez znaczenia jest także ciągły kontakt z ludźmi, który również może być bardzo budujący. Takie wspólne ćwiczenia działają w sposób motywujący zarówno dla uczestników zajęć, jak i dla samego trenera – zwłaszcza, jeśli obserwuje on pozytywne rezultaty u swoich podopiecznych.

Źródło: Materiał powstał we współpracy z TotalFit Center

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *