Shadow

Probiotyk doustny czy dopochwowy? Sprawdź, jaki preparat przyniesie lepsze efekty

21174264_s

Coraz więcej Polek sięga po probiotyki – zarówno te doustne, jak i dopochwowe. Preparaty probiotyczne pomagają bowiem w odzyskaniu równowagi mikrobiologicznej organizmu i zmniejszają podatność na infekcje intymne. Czym różnią się produkty doustne od dopochwowych, i które z nich są lepszym wyborem?

Żywe mikroorganizmy dla twojego zdrowia

Gdy masz w ręku kapsułkę lub globulkę probiotyczną, zapewne trudno ci uwierzyć, że w jej składzie znajduje się aż miliard żywych komórek gotowych do skolonizowania twojego organizmu i usprawnienia jego funkcjonowania. Te cenne mikroorganizmy to przede wszystkim bakterie Lactobacillus, które produkują kwas mlekowy, zakwaszający środowisko pochwy z korzyścią dla zdrowia kobiety.

Bakterie kwasu mlekowego, określane również mianem „pałeczek” kwasu mlekowego, nadają kwaśny odczyn drogom rodnym i dzięki temu nie dopuszczają do nadmiernego wzrostu patogenów odpowiedzialnych za rozwój zakażeń pochwy. Pałeczki kwasu mlekowego działają na kilku płaszczyznach:

  • zużywają składniki odżywcze, które są pożywką dla chorobotwórczych drobnoustrojów;
  • wytwarzają bakteriocyny, nadtlenek wodoru oraz inne substancje zwalczające szkodliwe mikroorganizmy;
  • wzmacniają układ immunologiczny, zwiększając tym samym odporność organizmu na infekcje;
  • rywalizują z patogenami o miejsce na powierzchni nabłonka jelit oraz pochwy, a co za tym idzie – ograniczają ich kolonizację przez chorobotwórcze bakterie.

 

Kiedy stosować probiotyki?

Prozdrowotne właściwości preparatów probiotycznych sprawiają, że produkty tego typu są zalecane kobietom narażonym na zaburzenia naturalnej równowagi mikrobiologicznej organizmu. Jako wskazania do stosowania probiotyków wymienia się więc m.in. antybiotykoterapię (antybiotyki niszczą zarówno szkodliwe, jak i probiotyczne bakterie), leczenie hormonalne, długotrwały stres, przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, okres połogu i menopauzę.

Zastosowanie preparatu probiotycznego jest szczególnie ważne po leczeniu antybiotykiem, ponieważ wyjałowiony z dobrych bakterii organizm będzie potrzebował nawet kilku miesięcy, by odbudować naruszoną florę bakteryjną jelit i pochwy. W tym czasie kobietą będzie narażona na zakażenia intymne i dolegliwości trawienne, wynikające z osłabienia układu pokarmowego. Na szczęście z pomocą przychodzą probiotyki, zwłaszcza te doustne, które powodują kolonizację jelit, a następnie pochwy pałeczkami kwasu mlekowego.

Nieco inaczej działają probiotyki dopochwowe, takie jak Lactovaginal. Ich właściwości ograniczają się wprawdzie do dróg rodnych, ale – co warte podkreślenia – na efekty nie trzeba długo czekać. Globulki aplikowane dopochwowo zaczynają bowiem działać już od momentu aplikacji i w ciągu zaledwie kilku dni skutecznie zakwaszają drogi rodne. Tym samym zapewniają ochronę intymną i pomagają zwalczyć uciążliwe dolegliwości układu moczowo-płciowego, takie jak upławy, pieczenie i świąd okolic intymnych.

Jaki preparat probiotyczny będzie najlepszy dla ciebie? Jeśli dokuczają ci upławy, właśnie leczysz infekcję intymną,czy też chcesz zastosować 1 – 2 dniową profilaktykę po basenie, czy po miesiączce  kapsułki dopochwowe będą doskonałym wyborem, ponieważ złagodzą przykre objawy i wspomogą proces leczenia. W przypadku osłabienia flory bakteryjnej wskutek stosowania antybiotyku, godny polecenia będzie probiotyk doustny, choć także wtedy warto sięgnąć po probiotyk ginekologiczny, by ochronić układ moczowo-płciowy przed infekcjami w możliwie krótkim czasie.

 

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *