Shadow

Zastosowanie odkurzaczy centralnych – wygoda czy niepotrzebny wydatek?

142843000774739500

Chociaż odkurzacze centralne nie są jeszcze w Polsce bardzo popularne, wszystko wskazuje na to, że sytuacja ta niedługo ulegnie zmianie. Na rynku coraz prężniej działają producenci tych nowoczesnych pogromców brudu. Nie ma się co dziwić, odkurzacz taki to ciche i solidne rozwiązanie do walki z kurzem w biurowcach jak i w domkach jednorodzinnych.

Zasadniczą różnicą pomiędzy centralnym odkurzaczem, a tradycyjnym odkurzaczem przenośnym jest to, że do sprzątania użyty zostaje wyłącznie wąż ssący, który wpinamy do gniazda ssawnego w ścianie. Stąd poprzez ukrytą w posadzkach i ścianach instalację zassane powietrze wraz z kurzem trafia bezpośrednio do jednostki centralnej. Tam powietrze oczyszcza się  za pomocą filtrów, a następnie wydmuchiwane jest na zewnątrz budynku.

Sprzedawcy z profieurope.eu zwracają uwagę na kilka niezaprzeczalnych plusów działania odkurzaczy centralnych. Pracują one cicho, czysto, są bardzo wygodne, a przede wszystkim wydajnie. To wszystko jest możliwe, dzięki zlokalizowaniu jednostki centralnej w pomieszczeniu gospodarczym, garażu lub w kotłowni. Powoduje to, że podczas sprzątania nie usłyszymy głośnej pracy silnika tak jak ma to miejsce w przypadku klasycznych odkurzaczy.

Cała idea tego systemu polega na odpowiednim rozlokowaniu tzw. gniazd ssawnych, specjalnych wentylów do których przyczepiana jest rura ssąca. Za jej pomocą oraz przy dobrze odpowiednich akcesoriów dotarcie do nawet najtrudniejszych zakamarków domu czy biura nie będzie stanowić najmniejszego problemu.

Elementami dodatkowymi, które podnoszą komfort korzystania z odkurzacza centralnego są specjalne szufelki automatyczne. Najczęściej są montowane w cokołach szafek kuchennych. Odpowiednio zamontowana szufelka może zastąpić waż ssący. Wystarczy jedynie podmieść pod nią śmieci, a następnie ją uruchomić. Rozwiązanie to jest dobre, gdy w budynku panuje względny porządek i nie ma sensu montowania całego węża. Szufelki również montuje się w wiatrołapach tak aby bez większych problemów można było pod nią podmieść naniesiony butami piach.

Kolejnymi atutami tego modelu odkurzacza mogą być wydajność i czystość. Za obydwa odpowiada specjalistyczna jednostka centralna oraz dobrze wykonana instalacja ssąca. To kluczowe elementy dla działania całego systemu – podkreślają producenci z profieurope.eu. W przeciwieństwie do klasycznych odkurzaczy, dobrze zaplanowany i wykonany system centralnego odkurzacza zapewnia większe podciśnienie niż klasyczna jednostka.

Wiele osób podkreśla, że istotną cechą odkurzacza jest fakt, że ze sprzątanych pomieszczeń można całkowicie pozbyć się nie tylko kurzu, ale i roztoczy. W odkurzaczach centralnych prędkość powietrza w instalacji ssącej sięga nawet do 100km/h. Przenosi to skutecznie wszystkie zanieczyszczenia prosto do jednostki centralnej. Zassane w ten sposób powietrze po dokonaniu filtracji zostaje wydmuchane na zewnątrz budynku. Dzięki temu w sprzątanym pomieszczeniu nie występuje recyrkulacja powietrza tak jak to miało miejsce w przypadku klasycznych odkurzaczy.

Reasumując, zamontowanie odkurzacza centralnego w naszym domu jest więc nie tylko wygodne, ale także komfortowe i bardziej ekonomiczne. Koszty związane z montażem na pewno z czasem się zwrócą, nie tylko pod względem większej sterylności naszego domu, ale także dzięki niższym rachunkom za energię elektryczną. Warto zatem pomyśleć o takim rozwiązaniu już dziś!

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *