Shadow

Porządki wiosenne w ogrodzie – jak zrobić szybko i bez zbędnych kosztów?

summer-still-life-779386_1280

Wiosna kalendarzowa już zawitała w nasze progi i czas pomyśleć o wyjściu do ogrodu. Niestety po zimie nasze przydomowe ogródki nie prezentują się zbyt atrakcyjnie i nikt z rodziny zazwyczaj nie kwapi się do zrobienia w nim porządków.

W każdym ogrodzie jest na wiosnę sporo pracy, dlatego takie gruntowne porządki zaplanujmy najlepiej na weekend. Uprzedźmy też o swoich planach rodzinę i wciągnijmy do prac wszystkich jej członków. Wtedy pójdzie sprawnie, szybko i przyjemnie.

Prace porządkowe rozpoczynamy od zrobienia planu, w którym dokładnie powinniśmy zawrzeć wszelkie zmiany, które planujemy, zakupy i kolejno prace, które musimy wykonać.

Teraz kolej na właściwe prace, które rozpoczynamy od porządków. Usuwamy z ogrodu wszelkie niepotrzebne sprzęty, stare i zniszczone ławki, altanki odnawiamy lub zastępujemy je nowymi. Wygrabiamy z trawy stare liście, zbieramy kamienie i przystępujemy do pierwszego koszenia. Jeżeli po zimie nasz trawnik jest mocno zniszczony, to warto wykonać wertykulację, dzięki której pobudzimy trawnik do wzrostu i wyrównamy wszelkie nierówności. Kolejna sprawa to wysianie na trawniku specjalnych preparatów, które sprawią, że nie będą w trawie rosły chwasty, a trawa będzie mocna i gęsta.

Jeżeli na jesień zapomnieliśmy o przycięciu drzewek i krzewów, to teraz jest na to ostatni moment, jednak wiosną przycinamy głownie gałązki suche, chore i zniszczone przez niesprzyjającą aurę.

Aby ogród prezentował się naprawdę elegancko, to warto pomalować białym wapnem pnie drzew i krzewów. Zabezpieczy to je przed chorobami i owadami, a dodatkowo będzie wyglądać bardzo estetycznie.

Teraz czas na wysadzenie kwiatów ozdobnych, które będą umilać nasz wiosenny i letni wypoczynek w ogrodzie. Najlepiej takie nasadzenia kwiatowe kumulować w większych grupach i rozdzielić na kilka miejsc w ogrodzie. Najlepiej takie kwitnące rabaty zaprojektować w pobliżu tarasu, altany czy wejścia do ogrodu.

Tak wysprzątany i przygotowany ogród będzie cieszył nasze oczy i pozwoli nam znaleźć wytchnienie po ciężkim dniu w pracy.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *