Shadow

Planuj rozsądnie wydatki na zwierzę domowe

pies kot

Psy i koty to ulubieńcy wielu z nas. Posiadanie w domu czworonoga to przede wszystkim radość i przyjemność, ale obarczona obowiązkami i odpowiedzialnością za jego zdrowie i kondycję. To z kolei wiążę się z wydatkami, które nierzadko okazują się spore. Na szczęście pieniądze przeznaczone na utrzymanie zwierzęcia można wydawać racjonalnie – wystarczy umiejętnie planować zakupy i wybierać właściwe produkty. Co nieco w tym temacie poniżej, oraz w innym naszym artykule, który znajdziecie tutaj.

Pies i kot w domu

Jesteś posiadaczem psa lub kota? Powinieneś więc dbać o wyżywienie swojego pupila i jego zdrowie. Największym stałym wydatkiem jest karma, a w przypadku kota także żwirek. Do tego dochodzą okresowe wizyty u lekarza weterynarii – czasem także te nieprzewidziane, gdy Twój zwierzak zachoruje lub dozna urazu. Do listy niezbędnych przedmiotów należy doliczyć środki pielęgnacyjne czy regularnie aplikowane preparaty na pchły i kleszcze. To najważniejsze elementy, które należy wziąć pod uwagę decydując się na czworonoga. Oczywiście to, jak dużo wydasz, będzie w dużej mierze zależało od rasy zwierzęcia i jego wymagań. W każdym jednak przypadku racjonalne i przemyślane planowanie wydatków przyczyni się do redukcji kosztów. Pamiętaj, że oszczędzanie w kontekście zwierząt domowych nie dotyczy oszczędzania na ich potrzebach, ale na podejmowaniu przemyślanych, ekonomicznych wyborów.

Na czym oszczędzać?

Przede wszystkim na produktach nietrwałych, w które zaopatrujesz się regularnie. Jeśli karmisz zwierzę suchym pokarmem, możesz zaopatrywać się w mniejsze lub większe opakowania. Zazwyczaj zakup jednej, większej paczki opłaca się bardziej, niż dwóch mniejszych – jeśli produkt posiada odpowiednio długi termin przydatności do spożycia, a Ty przechowujesz go w prawidłowy sposób, zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale również czas marnowany na częste wizyty w sklepie.

O ile codzienną potrzebą Twojego psa jest wyłącznie pokarm i spacery, o tyle w przypadku kota niezbędnym elementem jest także żwirek. Podściółka, która wypełnia kocią kuwetę, ma niebagatelne znaczenie zarówno dla zdrowia i kondycji kota, jak i dla higieny oraz czystości całego domu. Bogata oferta żwirków dla kotów może przysporzyć problemów zarówno doświadczonym, jak i początkującym hodowcom.

Dobry żwirek, czyli jaki?

Dobrej jakości podściółka do kuwety powinna: mieć bardzo dobre właściwości zbrylające, pochłaniać nieprzyjemne zapachy, być wydajna i nie pylić. Tym charakteryzują się jedynie profesjonalne podłoża, które nie tylko nie zagrażają zdrowiu kota (są bowiem antybakteryjne i odpylone, dzięki czemu nie wywołują chorób ani alergii), ale jednocześnie ich wydajność przyczynia się do ograniczenia wydatków na żwirek. W wypadku tego typu produktów oszczędność wynika nie tylko z kupna większych opakowań, ale z szeregu udogodnień, jakie niesie za sobą ich stosowanie.

Ekologiczne żwirki drewniane

Żwirki drewniane, bo o nich mowa, wykazują wiele właściwości, które przyczyniając się do zdrowia Twojego pupila i czystości w domu, jednocześnie wpływają na oszczędność na wielu polach. Drewniane podściółki, jak chociażby Cat’s Best Eco Plus, skutecznie pochłaniają wilgoć i zapachy, dzięki czemu nie musisz wydawać pieniędzy na odświeżacze powietrza. Dzięki właściwościom zbrylającym, żwirek drewniany wystarcza na znacznie dłużej, niż tradycyjny żwirek bentonitowy. Kuweta wymaga jedynie regularnego usuwania bryłek, co nie tylko wpływa na oszczędność podściółki, ale także minimalizuje nakład pracy związany z koniecznością czyszczenia kuwety. Co więcej, zbrylony żwirek możesz wyrzucić do toalety lub wykorzystać na kompost – w całości składa się on bowiem z naturalnych włókien roślinnych. Z tego samego powodu jest on wyjątkowo lekki i nie przysparza najmniejszych problemów podczas transportu – co jest szczególnie istotne dla osób starszych.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *