Shadow

Kolorowanki dla dzieci – dobra zabawa i prawidłowy rozwój

Kolorowanie, to doskonałe połączenie nauki i zabawy, a do tego jedna z ważniejszych dla rozwoju dziecka aktywności. Kreatywność, wyobraźnia, zdolności manualne, pamięć, koncentracja, obserwacja, analizowanie i wyciąganie wniosków… Wszystko to jest wspomagane u malucha, gdy podsuwamy mu kolorowanki…

Dbając o prawidłowy rozwój psychomotoryczny naszego dziecka, pamiętajmy, że nawet, jeżeli nie lubi ono malować, powinniśmy zrobić wszystko, by dziecko do tego zachęcić. Kolorowanki kształtują u naszej pociechy niezwykle ważne umiejętności, jak: analiza i synteza wzrokowa, właściwa koordynacja wzrokowo – ruchowa, umiejętność rozpoznawania, nazywania i łączenia barw, panowanie nad napięciem mięśniowym dłoni, opanowanie precyzyjnych ruchów paluszków, prawidłowy chwyt etc. Zwyczajne zabawy plastyczne na tym etapie są tak istotne, gdyż zespalają one procesy emocjonalne, poznawcze i motoryczne przebiegające na różnych poziomach systemu nerwowego dziecka, a to z kolei przyczynia się w znaczący sposób do harmonijnego rozwoju osobowości i ma niebagatelne znaczenie dla przyszłości malucha.

Kolorowanki dla dzieci dobieraj zależnie od ich wieku, umiejętności i zainteresowań

Tylko dobrze dobrana kolorowanka jest w stanie zainteresować dziecko i zachęcić je do aktywności. Zasady doboru są dość proste. Im młodsze i mniej „zaawansowane” w malowaniu dziecko, tym prostsza musi być kolorowanka, im dziecko starsze i zdolniejsze, tym bardziej zwiększamy poziom trudności.

W przypadku najmłodszych, sprawdzają się kolorowanki z bardzo grubymi (sprawiającymi wrażenie wypukłych) konturami (takie jak na przykład te http://www.osesek.pl/wychowanie-i-rozwoj-dziecka/kolorowanki-dla-dzieci.html). Chodzi o to, aby dziecku było jak najłatwiej trzymać się przy kolorowaniu wyznaczonego kształtu i nie wychodzić poza linię. Poza takim grubym konturem, dobrze jest, aby kolorowanka była maksymalnie uproszczona – jedna postać czy przedmiot, łatwe do rozpoznania dla dziecka kształty, niewielki poziom szczegółowości i duży obrazek (na przykład format A4). Zachęcając małe dziecko do malowania, możemy tę uproszczoną postać lub przedmiot „obudować” jakąś historią lub choćby nadać imię czy nazwę, powiedzieć do czego służy etc.

Im dziecko starsze, lepiej rozwinięte i bardziej zaawansowane w posługiwaniu się kredkami czy farbami, tym kolorowanki powinny być bardziej skomplikowane, dające więcej możliwości wyboru barw, mające zwiększony poziom trudności, czyli cieńsze kontury, a także więcej i mniejszych pól do kolorowania. Pojedyncze postacie czy przedmioty zaczynają być stopniowo zastępowane przez całe scenki do pokolorowania.

Kolorowanki dla dzieci – kredki, mazaki czy farby

Każde z narzędzi ma swoje plusy, ale nie każde nadaje się dla każdego dziecka na dowolnym etapie jego rozwoju. Pamiętajmy, że najmłodszym dzieciom dobrze jest dać do zabawy farby – i to najlepiej takie przeznaczone do malowania za pomocą rączki, a nie pędzla. Do tego duża płachta papieru, zamaszyste ruchy maluszka i zabawa oraz rozwój pięknie idą w parze! U dzieci nieco starszych, u których musimy wyrabiać już odpowiedni chwyt, precyzję paluszków i pilnować napięcia mięśniowego dłoni, najlepiej sprawdzają się kredki – na początek świecowe, potem ołówkowe. Mazaki to ostatni etap. Przydają się podczas nauki pisania, wcześniej nie, ponieważ nie wymagają od dziecka wkładania wysiłku w malowanie, a jest to konieczne dla właściwego rozwoju motoryki małej. Zapewniają nam to właśnie kredki. Na początek postawmy na kredki trójkątne w przekroju. Maluchowi będzie łatwiej je chwycić i na pewno sprawniej mu pójdzie kolorowanie.

O wiele później, na przykład na etapie przedszkolno – szkolnym, warto wprowadzać dodatkowo także inne techniki kolorowania, aby rozwijać u dziecka nowe umiejętności i odkrywać przed nim nowe możliwości. Pędzle, flamastry, malowanie gąbką, węglem, kredą, stemplowanie korkiem, ziemniakiem, łączenie kolorowanek z wyklejankami etc. Możliwości jest nieskończenie wiele. Dziecko nie znudzi się szybko!

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *