Shadow

Place zabaw na dziecięce potrzeby

plac-zabaw

Plac zabaw to miejsce, gdzie konstruktywnie spędzać czas mogą wszystkie dzieci zarówno kilkunastomiesięczne maluszki i przedszkolaki jak i dzieci w wieku szkolnym, a nawet gimnazjaliści i licealiści. Place zabaw powinny być więc tak zaprojektowane, by odpowiadały możliwościom i potrzebom dzieci w różnym wieku. Takie place zabaw tworzy Ludoparc. W ofercie tego producenta można znaleźć urządzenia zabawowe dostosowane do wieku tych najmniejszych jak i tych bardzo dojrzałych i wymagających użytkowników.

Dla maluszków….

Konstruktorzy urządzeń zabawowych Ludoparc (http://www.ludoparc.pl) wychodzą z założenia, że na placu zabaw bawić się można już od 1. roku życia. W związku z tym proponowane przez tego producenta obiekty są przystosowane do wieku nawet tych najmłodszych użytkowników. Z myślą o nich stworzona została seria Czerwony Kapturek. Wszystkie obiekty tej serii znajdują się na tyle nisko, by umożliwić bezpieczną zabawę nawet tym maluszkom, które jeszcze dobrze nie potrafią chodzić. Na placu zabaw z oferty Ludoparc nie mogło też zabraknąć uwielbianej przez maluszki piaskownicy, ani też bezpiecznych huśtawek czy kolorowych bujaków. Plac zabaw to nie tylko miejsce dla uczniów i przedszkolaków. Maluszki też mają prawo do świetnej zabawy.

…. przedszkolaków…

Potrzeby przedszkolaków nie różnią się tak bardzo od potrzeb maluszków. O ile jednak kilkunastomiesięczne dzieci nie do końca świadomie korzystają z urządzeń zabawowych tak przedszkolaki doskonale wiedzą, czego chcą. Dzieci w wieku 3, 4 czy 5 lat mają okazję sprawdzać na placu zabaw swoje możliwości, pokonywać trudności, przełamywać strach, a także próbować rzeczy, które do tej pory pozostawały poza ich zasięgiem. Każdego dnia chcą się huśtać i wspinać coraz wyżej, zjeżdżać i kręcić się coraz szybciej, albo sprawdzać, jak jeszcze można wykorzystać dane urządzenie zabawowe. Na placach zabaw stworzonych z myślą o przedszkolakach nie może więc zabraknąć huśtawek, drabinek, bujaków, zjeżdżalni, karuzeli, rur, lin, czy ścianek wspinaczkowych, które będą im pozwalały na rozwijanie sprawności fizycznej. Warto pamiętać, że okres przedszkolny to także okres zabaw tematycznych, a te będą umożliwiały domki, pojazdy i wszelkie inne elementy, które pozwolą dzieciom wcielić się w kogoś, kim nie są na co dzień. Z kolei myślenie przedszkolaków pobudzą wszelkiego rodzaju łamigłówki.

… i starszaków

Czym będzie różnił się plac zabaw przeznaczony dla starszych dzieci od tego stworzonego dla przedszkolaków? Rodzaj urządzeń pozostanie właściwie taki sam. Będą one jedynie wyższe, bardziej różnorodne i skomplikowane. Stopień trudności zabaw musi być bowiem dostosowany do wieku, umiejętności i oczekiwań dzieci w określonym wieku. Zbyt łatwe mogą zniechęcać do zabawy. Trudne z kolei stanowią wyzwania, których młodzi ludzie chętnie się podejmują. Wysokie wieże, skomplikowane tory przeszkód, wymagające pajęczyny czy ścianki wspinaczkowe to coś, co “starszaki” uwielbiają.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *