Shadow

Jak dobrać soczewki?

soczewki

Noszenie soczewek jest znacznie wygodniejsze niż noszenie okularów. Szkła kontaktowe pozwalają na komfortowe uprawianie sportów, nie parują zimą, nie zniekształcają widzianego obrazu. Warunek jest tylko jeden – soczewki muszą być odpowiednio dobrane. Jeśli będą dopasowane, wówczas w wyraźny sposób poprawią jakość widzenia.

Tylko właściwie dobrane soczewki kontaktowe gwarantują maksymalny komfort noszenia. Warto więc przed pierwszym założeniem skontaktować się z lekarzem okulistą albo optometrystą.

Twarde czy miękkie?

W zależności od indywidualnych oczekiwań oraz predyspozycji, możesz wybierać pomiędzy soczewkami miękkimi a twardymi.

Twarde soczewki wykonane są ze szkła organicznego (PMMA), które charakteryzują się dużą sztywnością, ale też dobrą przepuszczalnością tlenu. Nie zawsze jednak będą komfortowe w noszeniu, dlatego polecane są przede wszystkim tym osobom, które z różnych względów nie mogą nosić soczewek miękkich.

Miękkie szkła kontaktowe są obecnie najbardziej popularne. Wykonywane są najczęściej z dwóch rodzajów materiałów: hydrożelowe (np. 1-Day Acuvue Moist) oraz silikonowo-hydrożelowe (np. Acuvue Oasys). Wszystkie charakteryzują się bardzo dobrą przepuszczalnością tlenu, dodatkowo nawilżając oko.

Soczewki dostosowane do wady

Kluczową rolę odgrywa dobór soczewek pod kątem wady wzroku. Na szkła kontaktowe mogą zdecydować się zarówno osoby borykające się z krótkowzrocznością, jak i dalekowzrocznością. Co więcej, specjalne soczewki toryczne powstają dla osób z astygmatyzmem (np. Acuvue Oasys for Astigmatism).

O czym jeszcze pamiętać?

Decydując się na soczewki, należy także wziąć pod uwagę tryb ich noszenia. Do wyboru masz soczewki dzienne (noszone przez 6-14 godzin dziennie), elastyczne (noszone przez kilka dni bez przerwy), ciągłe (noszone nawet 30 dni bez przerwy). Najbardziej popularne są soczewki dzienne, które można podzielić dodatkowo na jednodniowe (wymieniane na nową parę każdego dnia), dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne oraz roczne.

Istotna jest również odpowiednia pielęgnacja szkieł kontaktowych. Wybierając soczewki w trybie dziennym, należy pamiętać o dokładnym oczyszczaniu z osadów białkowych i zanurzaniu w odpowiednim płynie do soczewek.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *