Shadow

Jaki zawód wybrać?

zawod

Wybór zawodu to chyba jedna z najważniejszych decyzji życiowych jaka musimy podjąć sami. Ważne jest, aby wybrany kierunek kształcenia i pracy odpowiadał naszym zainteresowaniom i predyspozycjom. Może w ten sposób uda się nam połączyć przyjemne z pożytecznym. Jeśli nie mamy pomysłu, a musimy się na coś zdecydować, warto wybrać zawód, który może dać nam perspektywy na przyszłość. Jak się okazuje, jest ich całkiem sporo.

Często zadawane pytanie w tej kwestii to: jaką szkołę czy zawód wybrać aby mieć pracę na 20 lat? Myślę, że dla młodych ludzi, to bardzo ważne zagadnienie, jak i dla ich rodziców, którzy mają dylemat- jakie cechy charakteru w dziecku kształtować, aby dobrze radziło sobie w dalszym życiu.

Dla każdego maturzysty wybór studiów to najważniejsza życiowa decyzja. Od tego, jaki kierunek wybiorą oraz w jakiej uczelni będą studiować, zależy w ogromnej mierze Ich zawodowa przyszłość.

Jak się okazuje, to najczęściej zadowoleni z pracy są dyrektorzy, fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze i nauczyciele, najmniej rolnicy. Oczywiście, zarobki mogą mieć wpływ na nasze poczucie szczęścia, ale z pewnością mają znaczenie drugorzędne. Liczą się przede wszystkim dobre relacje społeczne i brak uzależnień. Ogromną rolę odgrywa tutaj także wiek. Prawda jest taka, że pieniądze dają szczęście tylko tym, którzy faktycznie ich nie mają.

Należy pamiętać, że rynek pracy nieustannie się zmienia, zapotrzebowanie na dane zawody to wzrasta, to maleje. Jedne zawody kończą swój żywot, inne dopiero się rodzą. Istotną cechą jest elastyczność. Musimy umieć dopasować się do trendów na rynku. Dziś normą jest posiadanie wykształcenia wyższego, znajomość języków, ciągłe podwyższanie swoich kwalifikacji, zdobywanie kolejnych certyfikatów. Robimy to wszystko po to, by nie wypaść z rynku. Pytanie tylko, w jakim kierunku iść.

Nie jest zaskakujące, iż do najszybciej rozwijających się dziedzin należą technologie komputerowe i systemy komunikacji cyfrowej. Analitycy, konsultanci i programiści komputerowi, projektanci stron internetowych, konstruktorzy, inżynierowie i technicy systemów multimedialnych oraz menedżerowie firm komputerowych tworzą elitę zawodów XXI wieku.

Wiedza o aktualnych i prognozowanych trendach na rynku pracy powinna pomóc nam w podejmowaniu decyzji o przyszłym zawodzie, dlatego warto je śledzić i mieć na uwadze. Dzięki nim możemy znaleźć pomysł na siebie i odnaleźć się w dziedzinie, która stwarza możliwości zawodowe również w trudnych czasach.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *