Shadow

Pierwszy dzień w przedszkolu – jak się przygotować?

child-1522870_1280

Pierwszy dzień w przedszkolu jest niesłychanie ważnym wydarzeniem zarówno dla dziecka jak i dla jego rodziców. Aby ten czas obył się bez większych stresów i różnych nieprzewidzianych sytuacji, to koniecznie trzeba się wcześniej do tej sytuacji przygotować.

Poniżej krok po kroku przedstawimy jak przygotować się do tego ważnego dnia.

Przede wszystkim musimy zadbać o wybór dobrego przedszkola. Zatem pytamy znajomych, sąsiadów i przyjaciół o opinie w sprawie przedszkoli. Do wybranych placówek wybieramy się osobiście, rozmawiamy z dyrektorem i wychowawcami. Sprawdzamy warunki, pytamy o szczegóły poszczególnych zajęć, o opłaty i podglądamy jak prowadzone są grupy.

Pamiętajmy żeby w placówce zajrzeć nie tylko do sal wykładowych, ale również do pomieszczeń sanitarnych, do kuchni, gdyż one pełnią bardzo istotną rolę i bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo i zdrowie naszej pociechy.

Gdy już wybierzemy konkretną placówkę, to oczywiście wybieramy się tam z dzieckiem. Warto korzystać z dni otwartych, które są, co roku organizowane w miesiącu maju. Wówczas można stopniowo dziecko przyzwyczajać do nowego miejsca, do wychowawców i do innych dzieci. Przyzwyczajajmy jednak stopniowo i w pierwszy dzień pokarzmy tylko szkołę, poprowadźmy po wszystkich salach, pokażmy gdzie jest toaleta, gdzie sala przedszkolna, a gdzie szatnia. Na pierwszy dzień to wystarczy, a w kolejny dzień przystępujemy do zapoznania dziecka z wychowawcą i z dziećmi. N a tym etapie warto być jeszcze razem z dzieckiem, obserwować je i pomagać mu zaprzyjaźniać się z innymi dziećmi. W kolejne dni warto już dziecko pozostawić same w placówce, jednak niech to na początek będzie tylko godzinka lub dwie. Pamiętajmy też o tym, aby powiedzieć dziecku, że wychodzimy i za chwilę po nie wrócimy. W każdy kolejny dzień wydłużamy ten czas i w ten prosty sposób przyzywajmy dziecko do samodzielności i do nowego etapu w jego życiu.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *