Shadow

„Opowiedz mi babciu” i „Opowiedz mi dziadku”.

IMG_3603

Ostatnio zastanawiałam się w jaki sposób dziadek i babcia mogą spędzać czas ze swoimi wnukami. Wiadome jest, że rzadko kiedy zdarza się żeby się w swoim towarzystwie nudzili, jednak chodzi mi o to by czas razem spędzony wprowadził do ich życia coś nowego i pozwolił odnaleźć szczęście.

Z racji, że księgarnia to jedno z moich ulubionych miejsc, tak trafiłam na książki „Opowiedz mi babciu” i „Opowiedz mi dziadku”. Są to czeskie bestellery, które niedawno trafiły na sklepowe półki w Polsce.
Przyznam, że jak ją zobaczyłam to spodziewałam się jakiś opowiadań starszych osób o ich młodości. Sama okładka też nie wskazywała na nic szczególnego. Utrzymane w stonowanej kolorystyce w lekko starodawnym stylu od razu nasuwają, że zawarta w nich treść będzie dotyczyła przeszłości, a nie bajek do czytania, które maja przenieść w inny wymiar.

„Opowiedz mi babciu” i „opowiedz mi dziadku” to ilustrowane albumy, które posiadają bardzo ciekawe ilustracje przenoszące w poprzednie stulecie. Każda strona przedstawia coś zupełnie innego i nieznanego dla wnuka. Dobrze wiemy, że każdy z naszych dziadków i babć uwielbia wracać do przeszłości, niestety czasem ich opowieści są zagubione w czasoprzestrzeni i ciężko jest je uporządkować. Część z ich opowieści zapominamy. Dzięki tym książkom będziemy mogli uporządkować sobie pewne fakty dotyczące ich życia.

Owe książki są po prostu odpowiednio przygotowanymi stronami, które mogą zostać zapisane przez nasze babcie i dziadków. Co więcej kartki są poukładane tak, że tworzą pewną chronologię i bez problemu można się odnaleźć w datach. Rozdziały prowadzą autorów przez kolejne etapy życia, co z łatwością pozwala na poukładanie wspomnień. Jest tam miejsce na dzieciństwo i opis rodziny, na szalone lata szkole. Znalazło się miejsce na opisanie historii małżeństwa naszych dziadków, także ich życie zawodowe oraz hobby. Babcia na pewno ucieszy się z powodu zamieszczonego specjalnego miejsca na sekretne receptury kulinarne, które od pokoleń były w jej rodzinie. Osobno zamieszczone zostały także kartki na zapis emocjonalnych wspomnień związanych z najważniejszymi dla nich momentami w ich życia. Momenty te najczęściej wiążą się z przełomowymi momentami.

Dzięki tym albumom nasze dzieci będą mogły poznać historię swojej rodziny i to w dodatku nie tylko opowiedzianą osobno przez dziadka i babcię, ale także spisane w taki sposób, że zawsze kiedy będą miały ochotę będą mogły do nich wrócić.

Jest to świetny pomysł na to by dziadkowie spędzili czas ze swoimi wnukami wdrażając ich w ich życie i pokazując historie, które wydarzyły się naprawdę. Bardzo fajne jest to, że oprócz tekstu znajduje się w tych książkach miejsce na zdjęcia z różnych wydarzeń, wycinki z gazet czy pocztówek, jak i miejsce na własnoręczne rysunki.

Idealny pomysł na prezent dla babci lub dziadka, którym frajdę sprawi opowiadanie o swoich latach młodości i wspominanie tego co się wydarzyło w ich życiu. Jest to lektura, która jednocześnie pozostanie pamiątką rodzinną na wiele lat i może być przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Bez wątpienia książka zmusza do tego by zastanowić się nad rolą dziadków w życiu każdego z nas. Dzięki takiemu przeglądowi ich życiorysu zdajemy sobie także sprawę jak pewne wartości zmieniły się na przestrzeni tych lat i jak życie płynie do przodu, a każde pokolenie posiada swoje własne smutki i małe szczęścia. Dzięki nim łatwiej także będzie nam zrozumieć sposób myślenia dziadków oraz nauczy dzieci większego szacunku do ich osoby.

Książki można zakupić na http://moidziadkowie.pl/

IMG_3604

IMG_3614

IMG_3612

IMG_3627

IMG_3628

IMG_3629

IMG_3605

IMG_3607

IMG_3608

IMG_3609

IMG_3610

IMG_3611

IMG_3615

IMG_3616

IMG_3617

IMG_3626

IMG_3623

IMG_3630

IMG_3618

IMG_3619

IMG_3620

IMG_3622

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *