Piersi uznawane są za atrybut kobiecości. Mężczyźni lubią ładny biust, który przyciąga wzrok. O swoją klatkę piersiową także dbają, chodząc na siłownię i uprawiając różne sporty. Niestety czasem trudno zlikwidować tkankę tłuszczową, która zalega na piersiach. Często przyczyną nie jest niewłaściwa dieta lub brak ruchu. Problem ten w wielu przypadkach jest spowodowany przerostem tkanki właściwej gruczołu sutkowego.
Co to jest ginekomastia ?
Przerost tkanki właściwej gruczołu sutka, nazywany także ginekomastią, oznacza powiększenie męskiego sutka w skutek rozrostu tkanki gruczołowej, włóknistej oraz tłuszczowej. Na tą chorobę cierpi wielu mężczyzn, w różnym wieku: od noworodka, przez dojrzewającego chłopca, do starszego pana. Może być spowodowana różnymi przyczynami i wystąpić jednostronnie lub obustronnie.
Ginekomastią nazywa się także zabieg usunięcia tkanki tłuszczowej lub gruczołowej (czasem obu). Można go wykonać, np. w Klinice Chirurgii Plastycznej dr. Chęcińskiego w Warszawie.
Rodzaje ginekomastii
Wyróżnia się dwa rodzaje ginekomastii: fizjologiczną oraz patologiczną.
Ginekomastia fizjologiczna jest formą przejściową, związaną z okresem dojrzewania. Jej przyczyną jest zwiększenie się stosunku estriadolu (żeńskiego hormonu płciowego) do testosteronu w osoczu. Z reguły ustępuje sama, po kilku miesiącach.
Ginekomastia u noworodków jest wywołana przez żeńskie hormony matki, które zostały wchłonięte przez noworodka z łożyska. Powinna zniknąć kilka tygodni po porodzie, nieraz ustępuje dopiero po kilku miesiącach.
Choroba ta pojawia się także u ponad połowy chłopców, którzy wchodzą w wiek dojrzewania. Powinna zniknąć w czasie 2-3 lat od momentu wystąpienia pierwszych objawów. Cierpią na nią także mężczyźni w okresie starzenia. W tym przypadku jest spowodowana wzrostem masy tłuszczowej, przy jednoczesnym spadku masy ciała oraz pojawieniu się zmian hormonalnych związanych z wiekiem. Na szczęście ginekomastia fizjologiczna nie wymaga specjalistycznego leczenia.
Ginekomastia patologiczna (niefizjologiczna) często jest wywołana przez różnego rodzaju choroby. Do jej przyczyn zalicza się:
niedobór męskich hormonów, nadmierną produkcję estrogenu, hiperprolaktynemię , marskość wątroby, nadczynność tarczycy, niewydolność nerek, otyłość, rak sutka lub nowotwór jądra oraz przyjmowanie niektórych leków. Ginekomastia patologiczna może być także chorobą dziedziczną.
Jeśli ginekomastia niefizjologiczna jest wywołana chorobą ogólnoustrojową, to wystarczy wyleczyć chorobę podstawową.
Gdy jest skutkiem ubocznym przyjmowania leków, należy je odstawić, ewentualnie zastąpić innymi.
W pozostałych przypadkach stosuje się preparaty domięśniowe, maści oraz preparaty doustne.
Leczenie chirurgiczne ginekomastii
Leczenie chirurgiczne najczęściej wykonuje się ze względów estetycznych. Zabieg powinien być przeprowadzony przez doświadczonego specjalistę (np. dr. Chęcińskiego) i tylko w określonych przypadkach:
– gdy ginekomastia trwa minimum 3-4 lata, od wystąpienia pierwszych objawów,
– jeśli choroba nie ustępuje po zastosowaniu leczenia zachowawczego,
– gdy ginekomastia znacznie się nasila, a dodatkowo jest powodem silnego urazu psychicznego chorego.
Ginekomastii chirurgicznej nie stosuje się u mężczyzn otyłych (zaleca się im zwiększony wysiłek fizyczny), nadużywających alkohol, przyjmujących różne używki oraz sterydy.