Shadow

„Opowiedz mi babciu” i „Opowiedz mi dziadku”

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że relacja pomiędzy dziadkami, a wnukami jest bardzo ważna. Niestety czasem ciężko jest znaleźć punkt zaczepny dla tej relacji i nie zawsze wnuki odpowiednio szanują dziadków. Dlatego naszym zadaniem jako rodziców jest próba pokazania dzieciom jak ważni są w ich życiu dziadkowie. Znalazłam ciekawy sposób.

Natknęłam się ostatnio na pamiętniki „Opowiedz mi babciu” i „Opowiedz mi dziadku”. Są to książki, które już dawno podbiły czeski rynek i stały się tam bestsellerami. W tej chwili wchodzą na polski rynek. Przyznam szczerze, że byłam bardzo mile zaskoczona jak wzięłam je do ręki. Sama okładka od razu wskazuje na to, że książki będą opowiadały o tym co stare i być może już lekko zapomniane. Moje pierwsze skojarzenie padło od razu na to, że książki zawierają opis starych zwyczajów lub zwykłych opowiadać. Po otwarciu książki jednak szybko przekonałam się, że zawiera coś znacznie więcej.

Na kartkach tych książek nie znajdziemy opowieści na kilka stron, które mają zainteresować, ale dużo luk do wypełnienia. Kartki zwieraj specjalne miejsca, które należy uzupełnić. Każdy z nas wie, że dziadkowie lubią raczyć wszystkich swoimi opowieściami o latach młodości oraz wspomnieniach z lat późniejszych. Często jednak jak sami chcemy powtórzyć historię to nie potrafimy dokładnie umiejscowić jej w czasie. Książka ta daje nam możliwość uporządkowania wszystkich wydarzeń z życia dziadka i babci. Bez wątpienia można nazwać je ilustrowanymi albumami. Na kartkach znajdujemy nie tylko odpowiednio chronologicznie poukładane różne wydarzenia z ich życia, ale także miejsce na specjalne zdjęcia, różne wycinki z gazet czy pocztówek oraz na własnoręczne rysunki!

Rozdziały posiadają uporządkowane etapy życia dziadka i babci, to pozwala na poukładanie wspomnień w logiczną całość. Podzielone są według konkretnych przedziałów w życiu takich jak dzieciństwo oraz rodzina, szalone lata szkolne, historia miłosna i małżeństwo naszych dziadków, ich życie zawodowe, a także dodatkowe zainteresowania. Babcie na pewno będą zachwycone specjalnym działem, który pozwala na zapisanie przepisów na dania, które od pokoleń pojawiały się w jej rodzinie. Jest także miejsce na emocjonalne wspomnienia związane z najważniejszymi i przełomowymi momentami w ich życiu.

Relacje dziadkowie – wnuk czasem są bardzo trudne. Jednak ważne jest by dzieci poznały swoją historię i wiedziały jak wychowywali się ich dziadkowie. Może właśnie dzięki szczerej rozmowie i opowieściom ze swoje życia dziadkowie zyskają podziw wnuków, co jest bardzo ważnym elementem w ich relacji. Albumy te oprócz przyjemności, która można czerpać ze wspólnego uzupełniania, dają także możliwość przetrwania wielu lat i powrotów do własne historii w każdym momencie. Zapisane na kartkach wydarzenia przetrwają bardzo długi czas. Poznanie historii życia dziadków przez wnuków poskutkuje nie tylko poznaniem własnej historii, ale także zrozumieniem czasów, w których wychowywali się dziadek z babciom. To może pokazać dzieciom dlaczego dzisiaj dziadkowie mają takie, a nie inne przekonania i dlaczego tak często obie strony mają inny pogląd na tą samą sytuację.

„Opowiedz mi dziadku” i „opowiedz mi babciu” to nie tylko ilustrowane albumy, ale również część historii własnego rodu. Książki te nie tylko maja dostarczyć rozrywki, ale także nauczyć obie strony zrozumienia dla siebie.

Książki można zakupić na http://moidziadkowie.pl/

IMG_3607 IMG_3622 IMG_3629 IMG_3630

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *