Shadow

Olej arganowy w DIY – lekki jedwab na końcówki włosów

Olejek arganowy ostatnio w kosmetologii zrobił szał. Wchodząc do drogerii można zauważyć multum kosmetyków z tym właśnie składnikiem.

Wiele olejów roślinnych, w tym arganowy, mają właściwości zabezpieczające, dlatego z powodzeniem można stosować je na zniszczone końcówki. Ochronne oleje do końcówek są jednak z reguły dość tłuste i ciężkie – trzeba dużej precyzji, żeby nałożyć je w odpowiedni sposób i nie przetłuścić włosów. Zwłaszcza tych, które już z natury mają tendencję do przetłuszczania.

Olej arganowy jest bardzo wartościowym tłuszczem pochodzenia roślinnego. Zawiera dużo witaminy E (nazywanej witaminą młodości), która wykazuje działanie antyoksydacyjne i zapewnia prawidłowe odżywienie końcówek włosów. Z tego względu warto postawić na pielęgnację włosów olejem arganowym. Szczególnie dobrze sprawdza się w formie arganowego jedwabiu do końcówek, na który przepis przedstawiamy poniżej.

Potrzebne składniki:

– 50 g wody lub hydrolatu (wody kwiatowej),
– 5 g alginatu (jeśli chcemy gęstszego jedwabiu),
– 10 g oleju arganowego,
– 5 g jedwabiu hydrolizowanego,
– 2 g lecytyny w płynie (opcjonalnie),
– ulubiony olejek eteryczny (opcjonalnie).

Po umyciu i zdezynfekowaniu dwóch naczynek oraz mieszadła można zacząć przygotowywanie domowego jedwabiu na końcówki na bazie oleju arganowego. W pierwszym naczyniu należy umieścić wodę z alginatem i dokładnie mieszać aż do uzyskania klarownego żelu. Osoby, które wolą płynne jedwabie mogą ten krok całkowicie pominąć. Do tak przygotowanej bazy dodajemy resztę składników i mieszamy dokładnie. W celu dopasowania gęstości arganowego serum na końcówki wystarczy dodawać odpowiednio wodę lub alginat, aby rozrzedzić lub zagęścić.

Na suche lub mokre końce włosów wystarczy nałożyć tylko kroplę jedwabiu, aby serum zadziałało dodając lekkości, wygładzenia i miękkości. Ochrona końcówek arganowym jedwabiem nie wymaga spłukiwania. To na tyle lekkie serum, że można stosować je także na całą długość włosów bez obawy o obciążenie. Świetnie sprawdza się przy włosach suchych, normalnych i przetłuszczających się.

 

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *