Shadow

Okulary sportowe — jak dopasować okulary do dyscypliny sportu

Okulary sportowe -- jak dopasować okulary do dyscypliny sportu

Okulary sportowe -- jak dopasować okulary do dyscypliny sportu

Okulary sportowe to wbrew pozorom nie styl w modzie, ale prawdziwe okulary dla sportowców. Korekcyjne szkła idą w parze z odpowiednio zaprojektowanymi oprawkami. Jeśli uprawiasz sport, sprawdź, jakie okulary będą dla ciebie najlepsze.

Okulary dla rowerzystów

Cykliści stawiają na okulary mocno przylegające do twarzy. Mają one charakterystyczny, obły kształt. Taki wybór podyktowany jest zarówno wygodą, jak i bezpieczeństwem. Szerokie i wygięte szkła nie ograniczają pola widzenia, oprawka jest niewidoczna. Dobre przyleganie do twarzy to warunek niezbędny – eliminuje ryzyko dostania się do oka owada czy kamyczka, co przy dużej prędkości mogłoby się skończyć niemiłym wypadkiem. Dla rowerzystów produkuje się okulary o barwionych szkłach.

Okulary dla rolkarzy

W tym przypadku wybór jest prosty. Rolkarze używają tych samych okularów, co rowerzyści. Powód? Jeżdżą z podobną prędkością, więc potrzebują takiego samego zabezpieczenia.

Okulary do chodzenia po górach

Tutaj kształt okularów nie jest tak ważny, jak jakość szkieł. Okulary dla miłośników gór muszą posiadać bardzo dobry filtr UV. Nie zaszkodzi, jeśli będą miały przyciemniane szkła. Można postawić na szkła cieniowane – ciemniejsze u góry i jaśniejsze na dole.

Okulary dla narciarzy

Wbrew pozorom to nie to samo, co okulary do chodzenia po górach. O ile piesze wędrówki najczęściej uskuteczniamy latem, to na nartach jeździmy zimą, gdy w górach leży śnieg. Odbijające się od niego światło słoneczne może być bardzo oślepiające, dlatego okulary dla narciarzy muszą mieć trzy cechy: bardzo mocny filtr UV, odbijająca światło powłoka antyrefleksyjna, przyciemniane szkła.

Okulary do biegania

Osoby uprawiające jogging wiedzą, jak irytujące potrafią być źle dobrane okulary. Okulary do biegania muszą być przede wszystkim dobrze dopasowane i stabilne. Nie powinny się przesuwać w trakcie biegania. Inne obostrzenia, ważne przy bardziej wymagających dyscyplinach sportowych, tutaj nie obowiązują. Biegacz nie rozwija tak dużych prędkości jak rowerzysta czy narciarz, dlatego okulary do biegania można dobierać nieco swobodniej. Ważne, by miały filtr UV.

Okulary dla motocyklisty

Niegdyś motocyklista obowiązkowo do jazdy na motorze zakładał okulary. Było to dość logiczne, wszak motocykliści jeździli i nadal jeżdżą szybciej niż samochody. Dziś sytuacja wygląda o tyle inaczej, że całkowicie zabudowany kask w pewien sposób zastępuje okulary chroniące oko. Jeśli motocyklista używa okularów korekcyjnych, powinny one być wygodne, dobrze mieścić się pod kaskiem (te duże, ekstrawaganckie trzeba zostawić w domu) i lepiej, żeby miały cienkie oprawki, które nie zaburzają pola widzenia.

Okulary dla tenisisty

Mogłoby się wydawać, że tenis jest sportem raczej statycznym w porównaniu z kolarstwem czy narciarstwem. Jednak tenisista stale jest w ruchu, często się pochyla. W jego przypadku doskonale sprawdzą się okulary podobne w kształcie do tych polecanych rowerzystom. To, co dodatkowo powinno się w nich znaleźć, to gumka łącząca zauszniki i zapobiegająca spadaniu okularów. Praktycznym rozwiązaniem jest gumka doczepiana, którą można zdjąć po zakończeniu zawodów.

Okulary sportowe dla dzieci

Dzieci to wymagający sportowcy. Stale są w ruchu, a ich aktywność fizyczną trudno okiełznać. Dużo częściej niż dorośli przewracają się, upadają, co wynika nie tylko z braku umiejętności. Często jest efektem silnej potrzeby ruchu. Okulary sportowe dla dzieci muszą sprostać całkiem sporym wymaganiom. Lekkie, stabilne, odporne na pęknięcia, a więc raczej trzeba wybierać modele elastyczne, z gumką doczepioną do zauszników. Dopełnieniem oprawek będą poliwęglanowe szkła z powłoką antyrefleksyjną.

Zobacz również: grzywka

Przeczytaj także