Istnieje wiele domowych mebli, które lepiej niż inne sprawdzają się w kryzysowych sytuacjach. Stoły rozkładane zdecydowanie należą do tej kategorii, choć jeszcze kilkanaście lat temu ich wygląd był po prostu nieatrakcyjny. Dziś to jedne z najbardziej designerskich projektów, które tworzone są przez marki na całym świecie. A to nie jedyny powód, dla których warto je mieć.
Dla wielu osób nowoczesny, designerski wygląd nie idzie jednak w parze z funkcjonalnością, zupełnie tak, jakby stoły rozkładane mogły być tylko estetyczne albo tylko praktyczne. Oczywiście to nieprawda, bo wraz z nowoczesnymi projektami do przodu idą również kwestie związane z techniką wykonania stołów, zastosowanymi materiałami czy wygodnymi dla użytkowników rozwiązaniami.
Zalety stołów rozkładanych
Oczywiście na samym początku tej listy stoi funkcjonalność, bo stoły rozkładane są zdecydowanie dużo bardziej praktyczne
w większej liczbie sytuacji aniżeli klasyczne stoły bez opcji rozłożenia. Wynika to z ich niewielkiego rozmiaru na co dzień, który w kilka chwil można powiększyć przynajmniej o dwa, a czasem nawet i więcej miejsc do swobodnego siedzenia przy stole. To pozwala urządzić przyjęcie czy spotkanie rodzinne bez konieczności pożyczania odpowiednich mebli od sąsiadów czy z salonów.
Jeszcze kilkanaście lat temu projektanci zdecydowanie omijali stoły z opcją rozkładania i nie zajmowali się ich estetyką.
W efekcie były one głównie prostokątne czy owalne i – szczerze mówiąc – niezbyt ciekawe, jeśli chodzi o wygląd. Dziś jest zupełnie inaczej; projektanci z ochotą zajmują się stołami rozkładanymi, dlatego są coraz to ciekawsze i wyglądają niezwykle modnie w każdym rodzaju wnętrza. Nadal możemy znaleźć stoły prostokątne, które po prostu się wydłużają, ale mamy też do dyspozycji meble, które na co dzień mają blat w kształcie kwadratu czy koła. To pozwala jeszcze lepiej dopasować
je do wnętrza, nawet niewielkiego.
Wady stołów rozkładanych
W obliczu innych rodzajów stołów mają one zdecydowanie mniej wad aniżeli zalet. Na pewno warto wybrać dobrej jakości stół, zwłaszcza jeśli chodzi o wygląd i konstrukcję blatu; w przeciwnym razie w szczelinie, która go dzieli, będzie gromadziło się sporo okruchów. Można tego uniknąć również poprzez nakładanie stale serwety, która będzie dodatkowo maskowała i tak ledwo widoczne łączenie.
Drugą wadą dla wielu osób jest cena, jaką mogą osiągać stoły rozkładane. Na szczęście rynek jest tak nasycony produktami,
że bez problemu znajdziemy również coś nowoczesnego, designerskiego i w atrakcyjnej dla nas cenie.