Usunięcie macicy to najczęściej wykonywana operacja ginekologiczna w Polsce. Ratuje zdrowie, a nawet życie pacjentek. Podjęcie decyzji o usunięciu macicy i jajników nie jest łatwe dla lekarza, ani tym bardziej dla chorej pacjentki. Wiele kobiet uważa, że wraz z operacją, tracą swoją kobiecość. Jednak należy pamiętać, że operacja ma za zadanie zlikwidować chorobę, a nie atrybuty kobiecości.
Jajniki, mimo iż kojarzone jedynie z narządem, w którym dojrzewa komórka jajowa, wpływają również na funkcjonowanie całego organizmu. Dlatego tuż po ich usunięciu kobieta, nawet młoda zaczyna odczuwać objawy związane z menopauzą, czyli uderzenia gorąca, kołatanie serca czy nadmierna potliwość. Dlatego w dość krótkim czasie po operacji kobiecie podawana jest duża dawka estrogenów, gdyż po usunięciu jajników brakuje ich w jej organizmie. Im młodsza pacjentka, tym dłużej podawane są sztuczne hormony, w przypadku usunięcia tylko jajników, kobieta przyjmuje estrogeny, progestageny, a czasem również androgeny. Kobieta do czasu naturalnego przekwitania, czyli około 51 roku życia będzie przyjmować leki hormonalne. W przypadku usunięcia jedynie macicy, kobieta przyjmuje tylko estrogeny. Niestety, w tym wypadku również dochodzi do odczuwania dolegliwości związanych z menopauzą.
Życie seksualne po usunięciu macicy i jajników
Po zabiegu usunięcia macicy i jajników podczas stosunków seksualnych kobieta oprócz dyskomfortu psychicznego nie powinna odczuwać żadnych większych dolegliwości fizycznych. Może zdarzyć się suchość pochwy, jednak z pomocą przyjdą nawilżające lubrykanty. Odczucia kobiety mogą osłabnąć, jednak operacja usunięcia narządów wcale nie oznacza, że kobieta zostanie całkowicie pozbawiona przyjemności ze współżycia. Największym problemem seksualnym kobiety jest bariera psychiczna. Mimo, iż macica oraz jajniki są narządami wewnętrznymi, kobieta czuje się mniej atrakcyjna oraz mniej kobieca, niż przed operacją. W takich wypadkach warto skonsultować się z psychologiem lub seksuologiem, który pomoże pokonać kobiecie barierę psychiczną, a wtedy seks stanie się przyjemny, jak przed operacja usunięcia macicy oraz jajników. Kobiety często martwią się, że również dla ich partnera brak macicy będzie odczuwalny. Jednak jest to całkowicie niemożliwe, gdyż podczas operacji pochwa zostaje znacznie skrócona i partner nie ma możliwości odczuwania dyskomfortu. Ważne jest, aby po zabiegu usunięcia macicy oraz jajników odczekać około 1,5 miesiąca, aby rany miały czas się zagoić.