Implantologia, najprościej mówiąc, jest nauką zajmującą się wprowadzaniem do organizmu implantu. Trudni się także badaniem interakcji pomiędzy poszczególnymi wszczepami, ich budową oraz warunkami niezbędnymi, aby zostały one przyjęte przez organizm. Najczęściej i najchętniej wykonywanym zabiegiem jest implantologia stomatologiczna – czynność polegająca na odbudowaniu uszkodzonego lub brakującego uzębienia. Polecana głównie osobom, które straciły zęby na skutek wypadków oraz chorób.
Wstawione implanty nie tylko poprawiają sprawność mechaniki żuchwy, dzięki czemu spożywanie pokarmów staje się łatwiejsze a ich rozdrabnianie dokładniejsze. To również zapewnienie pacjentowi komfortu i pewności siebie – dobrze dobrany implant to także wrażenie estetyczne. Zabieg wstawiania implantu jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i składa się z kilku etapów. Może dotyczyć zarówno pojedynczych ubytków, jak i całej jamy ustnej. Na czym dokładnie polega proces wstawiania implantu?
Czym jest implant?
Najprościej mówiąc, implantem nazywamy niewielki kilkumilimetrowy element umieszczany bezpośrednio w kości szczęki, będący substytutem korzenia zęba. Przy jego pomocy protetyk wstawi pacjentowi korony, mosty lub protezy. Wygląda on jak mała śrubka bez główki. Najchętniej stosowanym materiałem do jego wykonania jest tytan – cechujący się biokompatybilnością. Organizm nie traktuje go jak ciało obce, nie wywołuje więc odrzucenia oraz reakcji alergicznej.
Implantologia krok po kroku
Na samym początku potrzebna jest diagnoza problemu, która pozwoli na przygotowanie szczegółowego planu postępowania. Chirurg stomatolog wykona zdjęcie panoramiczne lub, w zależności od potrzeby, może również zlecić tomografię komputerową. Kolejnym krokiem będzie symulacja wstawienia poszczególnych implantów. Jeśli pacjent oraz stomatolog dojdą do konsensusu, następuje wszczepienie implantu oraz kontynuacja leczenia. Pierwszy etap polega na umieszczeniu implantu w miejscu ubytku – zabieg trwa kilkanaście minut. Na drugą jego część należy poczekać od 8 do 24 tygodni – w tym okresie następuje bowiem zrośnięcie się implantu z kością. Dopiero po upływie określonego czasu można przejść do dalszych czynności protetycznych – wstawienia mostów, koron lub protez. Podczas oczekiwania na właściwe i trwałe rozwiązania pacjent zostaje wyposażony w uzębienie zastępcze.
Przed rozpoczęciem całego procesu, pacjent musi zostać poddanych szeregowi badań, istnieją bowiem schorzenia uniemożliwiające wprowadzenie implantu do organizmu pacjenta. Wśród nich znajdą się między innymi: nieustabilizowana cukrzyca, choroby wyniszczające organizm (uzależnienia, zaawansowany nowotwór, AIDS), osteoporoza w zaawansowanym stadium czy zaburzenia krzepnięcia krwi. Specjaliści z gabinetu Codziennej stomatologii i kosmetologii podkreślają, że dodatkowej konsultacji specjalistycznej wymagają pacjenci dotknięci min. chorobami psychicznymi, Parkinsonem, schorzeniami szpiku, reumatyzmem oraz problemami ze szpikiem kostnym.
Profesjonaliści z gabinetu Codziennej stomatologii i kosmetologii dodają również, że piękny uśmiech może być faktem, nie tylko marzeniem. Nie ma bowiem rzeczy nie do zrobienia! Nie należy również obawiać się bólu – współczesne metody znieczulania stosowane w stomatologii i medycynie estetycznej są niejednokrotnie na tyle skuteczne, że umożliwiają całkowite wyeliminowanie dolegliwości bólowych podczas zabiegu.