Echokardiografia, popularnie określana jako echo serca, to jedno z badań najczęściej zalecanych przez lekarzy kardiologów. Przed zapisaniem się na echokardiografię, warto dowiedzieć się, w jakich przypadkach należy ją wykonać i jak przebiega samo badanie?
Echokardiografia to badanie umożliwiające ocenę budowy oraz sposobu pracy serca, zarówno zastawek jak i komór. Pozwala sprawdzić, czy zastawki pracują bez zaburzeń, ocenić wielkość oraz funkcjonowanie komór serca wraz z grubością ich ścian, a także zdiagnozować podstawowe wady w ich budowie. Badanie jest wykonywane przy pomocy aparatu USG, który daje także możliwość śledzenia przepływu krwi i innych płynów przez serce.
Kiedy należy wykonać echo serca?
Badanie echokardiograficzne jest za każdym razem zalecane przez lekarza kardiologa, który określa, czy jest ono niezbędne do prawidłowej diagnostyki. Najczęściej wykonywane jest przy podejrzeniu występowania wrodzonych oraz nabytych wad serca, jego niewydolności oraz schorzeń aorty, a także zapalenie mięśnia sercowego, bakteryjnego zapalenie wsierdzia lub choroby zakrzepowo-zatorowej. Echo serca jest także wykorzystywane do oceny powikłań występujących w efekcie nadciśnienia tętniczego, a także u chorych po przebytym zawale. Dzięki możliwości wykrywania płynów echokardiografia może być stosowana do wykrywania obecności krwi w otaczającym serce worku osierdziowym oraz skrzeplin w jamach serca, co pozwala na wczesne diagnozowanie poważnych schorzeń kardiologicznych. Warto pamiętać, że echo serca jest zalecane także w przypadkach, kiedy pacjenci skarżą się na objawy takie jak: duszności, szmery sercowe, bóle w klatce piersiowej i omdlenia, a także niektóre rodzaje arytmii. Badanie można wykonać w wielu przychodniach zdrowia oraz gabinetach kardiologicznych na terenie Warszawy, np. w Specjalistycznym Centrum Medycznym ADAD.
Jak przebiega badanie?
Echo serca jest badaniem nieinwazyjnym i może być stosowane u większości pacjentów, także u kobiet w ciąży oraz dzieci, a jego wykonanie nie wymaga specjalnych przygotowań. Przed badaniem pacjent może normalnie jeść i pić, a po jego wykonaniu nie jest niezbędna specjalna opieka. Przed badaniem pacjent jest proszony o rozebranie się od pasa w górę, a następnie jest układany na wznak na leżance, z lewą ręką uniesioną za głowę. Na głowicę aparatu, który służy do wysyłania i odbierania fal dźwiękowych, jest nakładana warstwa specjalnego żelu, a następnie lekarz przykłada głowicę do klatki piersiowej w okolicy serca, pod różnymi kątami nachylenia. Podczas badania na monitorze można obserwować projekcję obrazu serca, która następnie jest zapisywana na płycie CD lub drukowana na specjalnym papierze. Echo serca trwa zazwyczaj od 20 do 60 minut.
Mimo iż echo serca jest badaniem bezbolesnym i nie wiążącym się z żadnym ryzykiem dla pacjenta, warto zadbać o wykonanie go w gabinecie wyposażonym w nowoczesny sprzęt. Duże znaczenie ma także profesjonalna obsługa i uprzejme nastawienie personelu medycznego, który powinien zadbać o komfort pacjenta, redukując stres związany z przeprowadzeniem badania. Na terenie Warszawy funkcjonuje wiele placówek medycznych, w których echo serca jest wykonywane przez personel posiadający odpowiednie kompetencje medyczne oraz przygotowanie psychologiczne, niezbędne w pracy z pacjentami.