Shadow

Jak przedłużyć żywotność żaluzji plisowanych?

pillows-690210_1280

Ogromna różnorodność w zakresie osłon okiennych przekłada się na duże możliwości zastosowania ich w aranżacjach wnętrz z uwzględnieniem stylu i przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń oraz indywidualnych preferencji użytkowników. Bardzo popularnym typem osłon są żaluzje plisowane. Odpowiednio dobrane i pielęgnowane, służą przez długie lata – na co zatem warto zwracać uwagę przy tej sposobności?

Praktyczne osłony okienne

Wśród dostępnych na rynku osłon okiennych można wyszczególnić zasłony i firany, tradycyjne żaluzje oraz rolety okienne – plisy na ich tle wyróżniają się znacznie większym stopniem funkcjonalności. Z wielu względów są wygodne w użytkowaniu – nie utrudniają korzystania z okien i pozwalają zasłaniać całą ich powierzchnię lub jedynie wybrany jej fragment. Bardzo dobrze przylegają do szyby, jednakże w tym momencie ważne jest to, by precyzyjnie dopasować je do wymiaru i kształtu okna, przy czym w rachubę wchodzą nie tylko standardowe kształty, ale i te nietypowe.

W zależności natomiast od zastosowanego materiału można wedle uznania i funkcji pełnionej przez dane pomieszczenie regulować ilość dostającego się do niego światła, albowiem plisy odznaczają się zróżnicowanym stopniem przepuszczalności światła. W sprzedaży znajdują się modele dobrze przepuszczające światło, transparentne, zacieniające oraz zaciemniające.

Pranie żaluzji plisowanych

Żywotność żaluzji plisowanych zdeterminowana jest także właściwą pielęgnacją. Również i pod tym względem użytkownik ma ułatwione zadanie, ponieważ zgodnie z zaleceniami specjalistów wystarczy uprać plisy raz na 2 lub 3 lata. Tak niska częstotliwość wynika z tego, że obecnie do produkcji de facto wszystkich plis używa się tkanin impregnowanych o szczególnych właściwościach polegających m. in. na nie przepuszczaniu kurzu. Aby uprać plisę należy:

  • zdjąć ją z okna poprzez wypięcie górnej i dolnej listwy z zatrzasków bądź zsunięcie jej z plastikowych uchwytów – zależnie od tego, w jaki sposób dany model jest montowany,
  • zanurzyć żaluzję w wodzie o temperaturze ok. 30 st. C z dodatkiem niedużej ilości delikatnego detergentu, np. dobrego płynu przeznaczonego do prania delikatnych tkanin,
  • opłukać plisę i powiesić ja z powrotem na oknie – powinna schnąć w pozycji złożonej, można co najwyżej co jakiś czas ostrożnie ją rozsunąć.

Podczas czyszczenia osłony należy zachować ostrożność – chodzi o to, by na tkaninie nie pozostawić mało estetycznych zacieków.

Codzienna pielęgnacja

W codziennej pielęgnacji doskonale sprawdzają się miotełki do usuwania kurzu, ewentualnie odkurzać bądź miękka ściereczka – można ją zwilżyć wodą, o ile na tkaninie pojawiły się nieco intensywniejsze zabrudzenia. Nie wolno również zapomnieć o czyszczeniu dodatkowych elementów takich jak sznureczki. Rzecz jasna w należytym stanie muszą być też być utrzymane i okna –  z uwagi jednak na to, że demontażu plisy można dokonać szybko i sprawnie, nie jest to dużym problemem. Przy zakupie plis warto pamiętać o tym, że na jasnych i gładkich tkaninach zabrudzenia są bardziej widoczne.

Zobacz także: Jak utrzymać plisy okienne w czystości?

 

 

 

 

 

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *