Shadow

Na co zwracać uwagę przy wyborze nawilżacza powietrza?

370x370_product_media_11001-12000_43

Jeśli powietrze w pokoju naszego dziecka nie utrzymuje się w zalecanej wartości tj 40-60% – pora zakupić nawilżacz, który poprawi komfort snu, polepszy samopoczucie, oczyści pomieszczenie z drobnoustrojów i może nawet posłuży do aromaterapii. Na co jednak zwrócić uwagę podczas wyboru?

Najważniejsze bezpieczeństwo

Pierwszą, podstawową kwestią powinno być bezpieczeństwo użytkowania. Jeżeli nawilżacz ma służyć naszym dzieciom, koniecznie wybierzmy model od sprawdzonego producenta (duży wybór nawilżaczy powietrza znajdziemy w sklepie Bobomio.pl). Rodzaj i wydajność dobierzmy natomiast do wielkości pomieszczenia, w którym będziemy go używać.

Szczególnie ważne wydają się być również filtry. W przypadku kiedy urządzenie ma posłużyć alergikowi, lub niemowlętom trzeba koniecznie zwrócić na nie uwagę. Nawilżacze z filtrami HEPA oczyszczają powietrze z alergenów, kurzu i zanieczyszczeń. Nieprzyjemny zapach zredukuje filtr węglowy. Ceramiczny natomiast filtrując wodę oczyszcza ją z kamienia, zapobiega również powstawaniu ewentualnego osadu.

Kolejną ważną kwestią jest wydajność. Modele różnią się od siebie wydajnością. Konkretne urządzenie dobieramy do danego metrażu pomieszczenia. Źle dobrane urządzenie będzie pracowało nieefektywnie. Dlatego koniecznie sprawdźmy wydajność parowania i powierzchnię nawilżania. Producenci mają obowiązek podawania tych parametrów.

Co czyni nawilżacz urządzeniem oszczędnym?

Następnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę jest moc. Urządzenia wytwarzające ciepłą mgiełkę będą potrzebowały więcej energii niż te ultradźwiękowe czy ewaporacyjne. No a wiadomo, że im oszczędniejsze rozwiązanie, tym lepsze.

W przypadku dużych pomieszczeń ważną rzeczą jest również wielkość zbiornika na wodę. Im większy, tym lepiej dla nas, bo rzadziej będziemy musieli go napełniać.

Funkcje dodatkowe i parę cennych porad

Wybierając odpowiednie urządzenie, warto zwrócić również uwagę na niektóre funkcje dodatkowe. Część nawilżaczy posiada możliwość monitorowania poziomu wilgotności, jak również dopasowania odpowiednich parametrów działania. Dzieje się to za sprawą wbudowanego higrometru, dzięki czemu działają automatycznie. Kolejną kwestią jest jonizacja powietrza. Pozwala na neutralizację jonów dodatnich (te zaś mogą powodować m.in. niedotlenienie organizmu). Szczególnie ważną opcją w pokoju dziecka wydaje się być także filtracja i oczyszczanie wody. Wysoka temperatura zabija większość bakterii i drobnoustrojów, chroniąc nasze pociechy przed infekcjami. Ostatnia z opcji to możliwość wykorzystania nawilżacza powietrza do inhalacji i aromaterapii. Opcja dostępna zazwyczaj w urządzeniach, które mogą wytwarzać ciepłą parę. To oszczędność, gdyż nie musimy wydawać dodatkowych środków na osobne urządzenie jakim jest inhalator.

Woda stosowana do nawilżania powietrza powinna być zdemineralizowana (destylowana). Nawilżacz nie powinien stać w pobliżu książek i ważnych dokumentów. Nie stawiamy go również w okolicach silnego źródła ciepła. Najlepiej usytuować nawilżacz w centralnej części pomieszczenia, na równej i stabilnej powierzchni. Wtedy jego działanie będzie najbardziej efektywne.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *