Utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniach pozwala nam na odpowiednie funkcjonowanie w mieszkaniu. Minimalizujemy dzięki temu ryzyko infekcji i oczyszczamy powietrze od drobnoustrojów. Zalecany poziom wilgotności mieści się w przedziale od 40 do 60 %. Gdy poziom ten spada, największe skutki ponoszą nasze dzieci, szczególnie te najmłodsze. Jak zadbać więc o ich bezpieczeństwo?
Podstawowym krokiem powinno być regularne wietrzenie mieszkania. Jednak nie jest to łatwe w przypadku noworodków czy młodszych dzieci. Dlatego pomoże nam w tym nawilżacz powietrza. Poniżej opis aktualnie dostępnych na rynku rodzajów.
Nawilżacza tradycyjne
Nawilżacze tradycyjne, czyli pojemniki, które zawieszamy na kaloryferze. Działanie jest banalnie proste – rozgrzany kaloryfer podgrzewa wodę w zbiorniku, ta paruje delikatnie nawilżając powietrze. Są stosunkowo tanie, łatwo dostępne i bezproblemowe w montażu/demontażu. Niestety są też mało efektywne i tylko w niewielkim stopniu nawilżają małe powierzchnie. Sprawdzą się punktowo, natomiast w większych pomieszczenia nie odczujemy ich działania.
Nawilżacze parowe
Nawilżacze parowe wytwarzają ciepłą mgiełkę. Woda ze zbiornika jest podgrzewana, a następnie miesza się z powietrzem spoza urządzenia. Następuje parowanie i uwolnienie mgiełki w pomieszczeniu. Woda jest wolna od drobnoustrojów, a para może służyć również do inhalacji. Urządzenia będą uciążliwe w miesiącach letnich – powietrze będzie nagrzewane przez ciepłą mgiełkę.
Nawilżacze ewaporacyjne
Nawilżacze ewaporacyjne działają podobnie do parowych, również rozpylają mgiełkę w pomieszczeniu. Z tą jedną różnicą, że tym razem do czynienia mamy z chłodną mgiełką. Wyposażone są one w zbiornik na wodę, gdzie w pierwszej kolejności zasysa się powietrze, a dopiero później uwalnia się je za pomocą wentylatora. Do zdecydowanych zalet tego typu urządzeń zaliczymy brak ingerencji we wzrost temperatury w pomieszczeniu, a także możliwość wykorzystania ich do aromaterapii. Niestety woda nie jest podgrzewana, co sprawia, że nie jest pozbawiona zanieczyszczeń. Urządzenie charakteryzuje dość głośna praca, co może być uciążliwe, szczególnie w pokoju dziecięcym.
Nawilżacze ultradźwiękowe
Nawilżacze ultradźwiękowe – to jeden z najpopularniejszych typów. Ultradźwięki rozbijają cząsteczki wody na mgiełkę. W zależności od ustawień i możliwości danego urządzenia rozpylana mgiełka może przybrać formę chłodnej bądź ciepłej. Są funkcjonalne i uniwersalne, dodatkowo wydajne. Lepsze modele posiadają czujniki, które pozwalają na zmierzenie poziomu nawilżenia powietrza w pomieszczeniu. Ich praca jest bardzo cicha, co zapewni spokój naszym dzieciom. Ultradźwięki są bezpieczne w stosowaniu, ludzkie ucho ich nie rejestruje. Natomiast, jeżeli posiadamy zwierzęta domowe, trzeba liczyć się z tym, że działanie tego typu sprzętu może być uciążliwe dla naszych pupili.
Szeroki wybór nawilżaczy powietrza gwarantuje Bobomio. Wybierając nawilżacz do pokoju naszych pociech najlepiej postawić na modele dedykowane alergikom, które pomogą również usunąć alergeny i zanieczyszczenia.