Shadow

Trenerska droga do sławy

W świetle ostatnich sukcesów polskiej reprezentacji piłki nożnej, z pewnością wiele osób zaczęło nieco bardziej interesować się tym sportem.

Bardzo dobry występ Polaków na EURO 2016 sprawił, że wielu naszych rodaków szczerze uwierzyło w umiejętności zawodników, którzy występują z białym orłem na piersi. Dzięki temu, z całą pewnością wzrasta zainteresowanie piłką nożną i to nie tylko ze strony samej gry, ale również prowadzenia treningów. Bardzo wielu ludzi chciałoby podążać drogą trenera Adama Nawałki, lecz nie jest ona łatwa. Niemniej jednak, kariera trenera piłkarskiego może być nie mniej emocjonująca, niżeli zawodnika na boisku.

Trener piłkarski to niełatwy orzech do zgryzienia, jednak może przynieść bardzo wiele radości i satysfakcji. Taką karierę można obrać na kilka sposobów, chociaż najczęściej obecni trenerzy mają za sobą bagaż doświadczenia w postaci gry w klubie. Bardzo rzadko zdarzają się osoby, które nigdy nie kopały piłki i zabierają się za zawód trenera. Nie oznacza to, że każda gwiazda światowej piłki zostanie wysokiej klasy trenerem – wręcz przeciwnie. Po pierwsze, nie każdy piłkarz decyduje się w późniejszym okresie na karierę trenerską, gdyż nie ma takiego obowiązku. Druga sprawa jest taka, że często byli piłkarze zaczynają się faktycznie realizować dopiero na poziomie kariery trenera, w której niekiedy radzą sobie o wiele lepiej.

Rozpoczęcie kariery trenera jest zależne od wielu czynników. Jeżeli mówimy o byłych gwiazdach piłki, to zazwyczaj rozpoczynają oni ją po zakończeniu swojej kariery piłkarskiej. Mają one wtedy zazwyczaj dosyć dużą wiedzę na temat piłki nożnej, którą teraz mogą przełożyć na rzeczywistość.

Druga grupa to osoby, które od samego początku większą nadzieję wiążą z trenerką, niżeli grą w piłkę. Organizowane są specjalne szkolenia dla trenerów piłkarskich, po których mogą oni zdobywać kolejne certyfikaty i piąć się po drabince swojej specjalizacji. Zaczynają oni prace w szkołach piłkarskich, organizują obozy sportowe oraz w różne inne sposoby angażują się bez reszty w działalność sportową. Dalsza kariera zależy już zazwyczaj od umiejętności oraz odrobinie szczęścia, dzięki któremu uda się zostać zauważonym i zaproszonym do coraz ciekawszej współpracy.

Widać doskonale, że kariera trenera piłkarskiego nie jest taka prosta, jak mogłoby się to wydawać. Niemniej jednak, jest to bardzo interesująca kariera, w której można wiele osiągnąć, jeżeli włożymy w swój rozwój odpowiednią ilość pracy – zazwyczaj potrzeba jest bardzo dużo. Warto jednak dążyć do postawionego sobie wcześniej celu i konsekwentnie realizować konkretne założenia, gdyż tylko takie postępowanie zapewni nam realizację, spełnienie oraz sukces. Jest to zasada obowiązująca nie tylko w świecie piłki nożnej, ale praktycznie w każdej innej dziedzinie naszego życia.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *