Shadow

Modernizacja ogródka działkowego

ogrodek dzialkowy

Ogrody działkowe kojarzą się z czasami komunistycznymi, gdzie to przy każdym, większym zakładzie otwierany był automatycznie taki wielki ogród działkowy dla wszystkich pracowników. Choć dziś to się wydaj nieco dziwaczne i śmieszne, to jednak miało to bardzo pozytywny skutek dla wszystkich zainteresowanych. Pracownik miał bowiem swoją działeczkę, gdzie mógł wypocząć po pracy, a jak wiadomo pracownik wypoczęty, to pracownik bardziej efektywny.

Czasy się zmieniły, ogrody przyzakładowe zmieniły swoich właścicieli, wiele z nich zostało zamkniętych, jednak wciąż w wielu miejscowościach istnieją i ich właściciele ostro walczą o swoje prawa do nich.

Ogródek działkowy dla mieszkańców blokowisk jest namiastką ogrodu. Może w nim zarówno hodować rożne warzywa, kwiaty, a także wykorzystać tę działkę jako miejsce do rekreacji i wypoczynku. Zatem gdy mieszkamy w bloku a nie mamy jeszcze swojego skrawka ziemi, to warto zastanowić się nad kupnem działki ogrodowej.

Działka ogrodowa przejęta po innym właścicielu jest zazwyczaj nieco zaniedbana i wymaga modernizacji. Najlepiej zrobić sobie dokładny plan wszystkich zmian i oczywiście dokładnie zaplanować zarówno wszelkie zabudowy jak i nasadzenia roślin. W tych planach należy wziąć pod uwagę regulamin ogrodów działkowych, który ściśle wskazuje w jakich odległościach od granic działki mogą znajdować się poszczególne elementy i jaka może być ich wysokość.

Ogródek działkowy to oczywiście grządki, na których posadzimy warzywa i warto dla nich zarezerwować miejsce słoneczne, na uboczu naszej działeczki. W pobliżu koniecznie trzeba zrobić kompostownik, gdzie będziemy wyrzucać i składować wszystkie organiczne odpady. Brzegi grządek warzywnych warto udekorować kwiatami sezonowymi i bylinami. Gdy na działeczce nie ma żadnego nasadzenia w postaci drzew, to koniecznie musimy takowe zaplanować i zasadzić. W upalny dzień choć troszkę cienia będzie bowiem na wagę złota. W takim zacienionym miejscu zaplanujmy kącik wypoczynkowy: altanę, ławeczki, huśtawki czy też piaskownicę dla dzieci.

Tak zaplanowana i przemyślana działka będzie cieszyć całą rodzinę i stanie się ulubionym miejscem do spędzania wolnego czasu.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *