Shadow

Kura domowa? To nie dla mnie!

Kura domowa

Kura domowa

Współczesne kobiety są często niczym roboty z filmów science fiction – nie dość, że pracują niekiedy na kilku etatach, do jeszcze wykonują większość domowych obowiązków, zajmują się dziećmi i, jeśli wystarczy czasu, realizują swoje pasje. Wielu mężczyzn przy takim trybie życia szybko wpadłoby w nerwicę, dlatego chętnie wyręczają się swoimi partnerkami. Z tego właśnie względu warto wiedzieć, co zrobić, aby nie dać się wcisnąć w buty kury domowej.

Zorganizuj dzień

Podstawą do poradzenia sobie ze wszystkimi obowiązkami jest odpowiednia organizacja dnia – często stosowanym rozwiązaniem jest zatrudnienie pomocy domowej, np. poprzez stronę www.pomocedomowe.pl. Obecnie kobiety rzadko decydują się na urlopy wychowawcze – zwykle wracają do pracy od razu po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Jednak nawet wówczas dziecko jest nadal najważniejsze, dlatego warto tak zorganizować dzień, aby móc poświęcić mu jak najwięcej czasu. Podstawa to ustalenie nowych warunków z pracodawcą, jeśli oczywiście jest taka możliwość. Niektórzy pracodawcy idą młodym mamom na rękę i pozwalają pracować tylko na pierwszą zmianę, a niekiedy nawet w domu.

Praca to jeszcze nie wszystko, ponieważ w domu również jest mnóstwo zajęć. Odpowiednie zorganizowanie domu to podstawa. Zalicza się do tego przede wszystkim systematyczne dbanie o porządek oraz przygotowywanie posiłków. Warto zaplanować te kwestie z wyprzedzeniem, aby jak najmniej czasu tracić np. na zakupy. Listę z potrzebnymi zakupami najlepiej przygotować raz w tygodniu, aby mieć pewność, że niczego nie zabraknie.

Podział obowiązków

Podział obowiązków to niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli domownicy niechętnie współpracują. Koniecznie trzeba trzymać się ustalonych zasad i wymagać nie tylko od siebie, ale również od innych. Warto taki podział przeprowadzić po szczerej rozmowie, np. jeśli ktoś nie lubi gotować, to nie musi tego robić, ale w zamian np. odkurza dwa razy w tygodniu i codziennie ściera kurze. Oczywiście tego typu czynności porządkowe nie należą do ulubionych, ale bez nich dom pogrąży się w totalnym chaosie, z którym nawet perfekcyjna pani domu nie da sobie rady.

Jeśli jednak podział obowiązków powoduje ciągłe awantury i nie przynosi wymiernych efektów, to warto zastanowić się nad zatrudnieniem pomocy domowej. Taka osoba może sprzątać codziennie, raz w tygodniu, raz na miesiąc czy wyłącznie w określone dni w roku, np. przed świętami. Na pewno jest to duże ułatwienie, choć oczywiście za usługi trzeba zapłacić. Mimo to warto się zastanowić nad takim wsparciem, ponieważ dzięki niemu można oszczędzić nie tylko czas, ale również mnóstwo nerwów.

Gdzie szukać pomocy domowej?

Pomoc domową najłatwiej znaleźć poprzez portale oferujące np. sprzątanie w Gdańsku. Na takich stronach znajdują się profile osób, które oferują swoje usługi w zakresie sprzątania. Potencjalni usługobiorcy mają możliwość zapoznania się referencjami pomocy domowych, ich doświadczeniem oraz warunkami zatrudnienia. Z wybraną osobą należy się skontaktować i umówić na rozmowę, w której trakcie można ustalić warunki współpracy. Dzięki pomocy domowej współczesna kobieta może poświęcać czas na swoje pasje, a nie na codzienne bieganie ze szmatką po domu.

Przeczytaj także