Shadow

I Komunia Święta – jak przygotować do niej dziecko

I Komunia Święta to bardzo ważna uroczystość duchowa i rodzinna dla tych wszystkich, którzy należą do wspólnoty Kościoła Katolickiego.

Przygotowania są więc prowadzone równolegle na dwóch płaszczyznach, gdzie pierwszą i najważniejszą, tą duchową zajmuje się przede wszystkim kapłan, katecheta a także rodzice. Do tych ostatnich należą też przygotowania bardziej prozaiczne, przyziemne i tutaj również jest sporo pracy.

To właśnie na rodzicach ciąży obowiązek przygotowań, które mają za zadanie podkreślić wyjątkowość tego dnia. Jednocześnie w tych przygotowaniach muszą być ostrożni, tak, aby nie przytłoczyć tego, co najistotniejsze, a mianowicie przeżycia duchowego, które powinno być dla dziecka priorytetem. Musimy więc tłumaczyć dziecku, że uroczystość komunii to najważniejszy element tego dnia, a uroczystość dla rodziny w domu jest jedynie dodatkiem, który jest niezbędny, aby godnie przyjąć swoich gości.

Uroczystość przystąpienia do pierwszej Komunii Świętej jest związana z wieloma wydatkami i to również jest rola rodziców. Trzeba bowiem zakupić dziecku odpowiedni strój komunijny, zaopatrzyć je w różaniec, książeczkę i świecę. W wielu parafiach z tej okazji rodzice kupują również prezent dla kapłana i katechety przygotowującego.

Obok tych podstawowych wydatków rodzice muszą również ponieść koszty poczęstunku swoich gości i tutaj jest to uzależnione od ilości zapraszanych osób i od miejsca gdzie uroczystość rodzinna się odbędzie.

Na taką uroczystość zapraszamy chrzestnych dziecka, dziadków i najbliższą rodzinę. Możemy przyjęcie urządzić w zaciszu domowym lub też w restauracji. Bez względu na to, jakie miejsce wybierzemy, to pamiętajmy o tym, aby uroczystość była elegancka, skromna i spokojna. Raczej powinien to być uroczysty obiad niż wielka balanga czy potańcówka. Pamiętajmy, że to dzień wyjątkowy, świąteczny i powinniśmy go potraktować odświętnie i dostojnie.

Nie ma tutaj znaczenia fakt, co podamy na ten obiad, ale o całą otoczkę i atmosferę.

Gdy spokojnie podejdziemy do tematu i od początku będziemy tłumaczyć dziecku o co w tym szczególnym wydarzeniu chodzi, to na pewno nie da się wciągnąć w żadne szkolne, dziecięce loterie, kto dostał i więcej i za ile. Niestety w wielu rodzinach z okazji Komunii Świętej jest kultywowany zwyczaj wręczania upominków i często dziecko wychowywane w tym kulcie zapomina, że nie po to jest komunia. Nie negujemy tu prezentów, bo przecież tak ważną chwilę można podkreślić i w taki sposób, jednak negujemy tu wręczanie prezentów wartościowych, takich, które mają bardziej pokazać, że mamy więcej niż inni, niż być pamiątką od serca.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *