Shadow

Leki bez recepty – czy są bezpieczne?

Kupujemy je w aptece, w sklepie i na stacji benzynowej. Łykamy od razu, gdy zaboli nas głowa, brzuch lub gdy poczujemy drapanie w gardle. Gdy mamy kłopot ze snem lub gdy nasze dziecko nie chce jeść. Właściwie wśród środków bez recepty znajdziemy panaceum na każdą bolączkę i chorobę- po cóż wiec nam lekarz?

Tendencja do kupowania i zażywania środków leczniczych bez recepty jest prawdziwą epidemią i niestety wciąż dramatycznie wzrasta. Do tego wzrostu przyczyniają się na pewno agresywne reklamy tych leków, które obiecują, że zaraz po jednym zażyciu przestaje boleć głowa lub gardło. Niestety większość tych reklam mówi nieprawdę i jak na razie nie widać sygnałów, aby to mogło się zmienić. Trzeba więc samemu z rozsądkiem podchodzić do tematu i takie środki stosować po konsultacji lekarskiej lub przynajmniej aptecznej. Nie wierzmy na ślepo reklamom i nie podawajmy swoim dzieciom ani sobie bez umiaru tych leków bez recepty.

Wielu z nas myśli, że skoro są bez recepty, to są zupełnie bezpieczne i można je stosować bez ograniczeń. Niestety tak nie jest i wszystkie te środki należy używać z bezwzględnym umiarem i tak samo jak leki przypisywane na receptę. Czyli najpierw musimy mieć zdiagnozowaną przez lekarza dolegliwość, chorobę, przeprowadzony wywiad rodzinny i dopiero wówczas możemy po nie sięgnąć.

Pamiętajmy o tym, że leki bez recepty również wchodzą w inerreakcje z innymi lekami i naprawdę możemy wyrządzić sobie krzywdę.

Większa część tych środków dotyczy pomocy w różnych typach bólów, a jak wiadomo są w nich substancje, które podwyższają mocno ciśnienie, zatem powinny być stosowane naprawdę z wielkim umiarem przez osoby, które na nadciśnienie chorują.

Kolejna grupa leków bez recepty, które kupujemy wręcz tonami, to środki, które mają nam pomóc na przeziębienie. Z reklam wiemy, że już po jednej dawce postawią nas na nogi i dodadzą sił. Kupujemy więc bez zastanowienia i faszerujemy nimi siebie i swoje rodziny. Zazwyczaj nie zwracamy uwagi na ich skład, na to czy substancje w nich zawarte są dla nas bezpieczne i na jakie skutki uboczne jesteśmy narażeni. I tutaj znowu wkraczamy w temat, który powinien za każdym razem wystąpić, a mianowicie porada lekarska. Tylko lekarz może nas przebadać, stwierdzić, co nam jest i czego nam potrzeba. Dopiero na końcu wybieramy się do apteki i kupujemy jakiś środek. Mamy wtedy pewność, że jest to bezpieczne i na co mamy zwracać uwagę.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *