Shadow

Komary i kleszcze atakują

komar

Wakacje z komarami to niezbyt miła perspektywa. Niestety, co roku jesteśmy narażeni na ukąszenia tych owadów, które w większości przypadków są niegroźne, jednak bardzo uciążliwe. Aby zatem komary i inne uciążliwe insekty omijały nas szerokim łukiem, to jeszcze przed wakacyjnymi wyjazdami musimy się odpowiednio przygotować na walkę z nimi.

Wszyscy dokładnie wiemy jak uciążliwe i męczące bywają ukąszenia komarów, które mocno swędzą i nie dają zasnąć. Musimy zatem robić wszystko, aby do ukąszeń nie doprowadzać i choć wydaje się to niewykonalne, zwłaszcza latem, nad jeziorem czy morzem, gdzie komarów jest najwięcej.

Podstawową ochroną przed ugryzieniami jest stosowania specjalnych chemicznych preparatów, którymi pryskamy odkryte części ciała i ubranie. Odstraszają one nie tylko komary, ale również i niebezpieczne kleszcze. Choć ugryzienie tych drugich nie objawia się swędzeniem, to jednak jest niebezpieczne ze względu na liczne choroby przenoszone przez te owady. Wybierajmy zatem takie preparaty ochronne, które są przeznaczone do ochrony zarówno przed komarami jak i przed kleszczami. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie specjalnych bransoletek, które wydzielają olejki eteryczne, które odstraszają intruzów. Możemy je zastosować, jako samodzielną ochronę, jak również, jako uzupełnienie chemicznych preparatów. Dostępne są również odstraszające plasterki czy naklejki, które naklejamy na ubranie i tak uzbrojeni możemy spokojnie biwakować.

Oprócz tych gotowych preparatów odstraszających komary i kleszcze warto zastosować również naturalne metody. Mam tu na myśli właściwości roślin, które odstraszają owady. Dobrze sprawdza się tutaj komarnica, lawenda czy kocimiętka. Warto hodować je na balkonie, tarasie czy w pobliżu hamaka. Można zabrać takie roślinki ze sobą na urlop, na biwak czy na plażę. Nie musi to być od razu doniczka z kwiatem, wystarczy kilka gałązek, które kładziemy w namiocie czy w pobliżu leżaka.

Dobrym sposobem są również gotowe olejki eteryczne, którymi skrapiamy odzież, namiot czy leżak. Najlepiej sprawdzi się olejek lawendowy, waniliowy czy goździkowy.

Przed wakacjami warto rozpocząć również suplementację witaminą B, która sprawi, że nasza skóra będzie miała specyficzny zapach dla komarów, który ich odstraszy. Zapach jest zupełnie niewyczuwalny dla ludzi, zatem bez żadnego strachu można przez kilka tygodni stosować tę witaminę.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *