Shadow

Jakie studia wybrać?

 

jakie-studiaTakie pytanie zadaje sobie każdy nastolatek kończący szkołę średnią i chcący się nadal rozwijać. Pierwszym pytaniem, na które powinieneś sobie odpowiedzieć jest to, co jest dla Ciebie najważniejsze? A także czym lubisz się zajmować i co sprawia Ci największą frajdę?

Pewne jest to, że najważniejsza w pracy zawodowej jest satysfakcja z jej wykonywania. Musisz także pamiętać o fakcie, że to, jakiego wyboru teraz dokonasz wpłynie na to, co będziesz robić przez najbliższe kilkadziesiąt lat. Dlatego nie możesz się sugerować ani aktualną modą, ani do końca tym, co mówią Ci inni. To powinna być tylko Twoja decyzja. Jeśli odpowiesz sobie na podstawowe pytania, będzie Ci łatwiej dobrać kierunek, który będzie zgadzał się z Twoimi zainteresowaniami. Kolejną kwestią będzie wybór odpowiedniej uczelni, a także wybór specjalizacji.

Uczelnie rok w rok zasypują uczniów nowymi ofertami. Starają się je układać tak, by brzmiały jak najbardziej atrakcyjnie dla potencjalnych kandydatów na studentów. Jednak najważniejsze jest to, co myślimy o tym my sami. Co lubimy robić, a czego wolimy unikać. Jakie przedmioty lubimy, a jakich nienawidzimy. Z czym radziliśmy sobie lepiej, a z czym gorzej – z tym jednak nie powinniśmy zbyt bardzo się utożsamiać, bo w nauce nie chodzi o pójście na tzw. łatwiznę, tylko o zestawienie maksimum swoich możliwości do stawianych nam wymagań.

Kolejną zasadą jest to, abyśmy nie decydowali się zbyt pochopnie na konkretny zawód. Często upatrując sobie dany zawód, najczęściej wyidealizowany w telewizji okazuje się być zupełnie inny w realiach. Później mając z nim bezpośrednią styczność, pojawiają się niepotrzebne rozczarowania. Dlatego warto już przed wyborem studiów zainteresować się jak wygląda praca w danym zawodzie oraz jakie zadania wchodzą w obowiązki osoby go wykonującej.

Jednak to nie wszystko. Wybierając odpowiedni kierunek robimy to z myślą, by mieć później zawód i móc spokojnie wytrwać w nim do emerytury. Dlatego bardzo ważne jest to, aby przed wyborem odpowiedniego kierunku, zainteresować się rankingami i przewidywaniami zapotrzebowania na dane zawody w przyszłości. Możemy je łatwo znaleźć w Internecie. Często wynikają one z ogólnoświatowych badań, a jak wiadomo podążamy za krajami bardziej rozwiniętymi, które mogą określić nam zawody, na które już u nich pojawił się zwiększony popyt.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *