Shadow

Jakie powinno być ciśnienie w oponach samochodu?

auto

Aby bezpiecznie poruszać się samochodem po ulicach, to konieczne jest posiadanie prawa jazdy. Ten dokument zaświadcza, że znamy wszystkie przepisy prawa dotyczące ruchu drogowego. Aby jednak to bezpieczeństwo było pełne to potrzeba jeszcze pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Najważniejszą z nich jest sprawny samochód i odpowiednie ciśnienie w oponach. Jakie zatem powinno być ciśnienie w oponach samochodu?

„Prawidłowe ciśnienie w oponach samochodów osobowych powinno zawierać się w przedziale: 0,15 MPs, czyli 1, 5 atmosfery do 0,3 MPs, czyli do 3 atmosfer” – radzi specjalista do spraw sprzedaży samochodów z komisu samochodowego AutoStein Rybnik. Istotne jest zatem zarówno za małe ciśnienie jak i za duże. Wpływa ono na bezpieczeństwo naszej jazdy a także na jej komfort i zużycie paliwa. Jeżeli mamy zbyt słabe ciśnienie, to opór jest większy i będziemy tym samym zużywać znacznie więcej paliwa. Ponadto o wiele szybciej będzie również zużywał się bieżnik naszych opon i szybciej je będzie trzeba wymienić na nowe. Pamiętajmy również o tym, aby ciśnienie we wszystkich oponach było taki same, możliwa jest tutaj jedynie mała tolerancja +- 0, 01 Mps.

Ciśnienie w oponach sprawdzajmy regularnie, przynajmniej raz na dwa tygodnie, a będziemy mieć pewność, że zawsze mamy dobrze przygotowany samochód do jazdy. Można to zrobić za pomocą przenośnych urządzeń mierniczych, które można kupić w wielu sklepach motoryzacyjnych lub na stacjach paliwowych, gdzie znajdują się kompresory, które podają dokładną wartość ciśnienia. W razie potrzeby będziemy mogli od razu napompować opony i wyjechać w dalszą drogę już bezpieczniej.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *