Shadow

Jakie panele wybrać?

687965115_bf4f067e9a_o

Panele to bardzo popularny rodzaj podłogi, którą znajdziemy praktycznie w każdym domu czy mieszkaniu. Stosunkowo niedrogie, wytrzymałe i estetyczne, to tylko niektóre z ich zalet. Na rynku dostępnych jest dość sporo różnych rodzajów paneli, które różnią się pomiędzy sobą nie tylko ceną i wyglądem, ale przede wszystkim właściwościami. Jakie zatem panele wybrać?

 

Przede wszystkim zastanówmy się, jaką kwotę możemy przeznaczyć na zakup paneli. To podstawowa zasada, gdyż rozpiętość cenowa jest tutaj dość spora. Tańsze są panele klejone, które raz położone, nie mogą być już ponownie zastosowane lub przełożone. Tutaj dochodzi też kwestia kleju, który jest substancja chemiczną i nie każdy chce coś takiego mieć w swoim domu. O wiele praktyczniejsze są panele bezklejowe, które łączy się za pomocą specjalnych wypustek, które są na zakończeniu każdego panela. Ten rodzaj układa się jak swoistą układankę i każdy poradzi sobie z tym bez problemu.

 

Panele mogą się również różnić grubością, klasą ścieralności i wytrzymałości. Te z wyższej półki cenowej są nawet bardziej wytrzymałe od klasycznej podłogi drewnianej. Warto więc niekiedy wydać więcej, aby potem przez lata cieszyć się piękną podłogą.

 

Przy wyborze paneli musimy zatem kierować się klasą ścieralności, którą dostosowujemy do pomieszczenia. W sypialni możemy położyć takie tańsze, o niższej klasie ścieralności, a w przedpokoju czy kuchni konieczne będą takie o wysokiej klasie. Warto brać również pod uwagę wilgotność panującą w danym pomieszczeniu, gdyż panele nie będą układać się dobrze w takich, gdzie jest ona wysoka.

Dopiero po sprawdzeniu tych wszystkich parametrów przychodzi kolej na dopasowanie paneli do wyglądu wnętrza i naszego gustu.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *