Shadow

Jaki kolor sukni ślubnej wybrać: biały, ecri czy inny?

kolor-suknii-slubnej

Gdy wiemy jaki fason sukni ślubnej nam pasuje, pojawia się kolejny dylemat: jaki kolor wybrać aby pasował do naszej urody. Zazwyczaj decydujemy się na biały lub ecri, chociaż bywają panny które decydują się na róż, błękit czy bardziej ekstrawagancki kolor jak np. czarny czy czerwony.

Jeśli nawet nie decydujemy się na suknie w intensywnym kolorze to coraz częściej preferujemy mocne i kolorowe dodatki, typu byty, paski czy bolerka.

Tak więc można zadać pytanie: co z jedynym kolorem dla panny młodej?

Tak naprawdę to biel stosunkowo niedawno stała się kolorem dla przyszłej panny młodej. Tradycyjnymi kolorami dla kobiet wychodzących za mąż były błękit i róż lub ulubiony kolor panny młodej, a suknie ślubną noszono również po zaślubinach. Dlatego kobiety z niższych klas społecznych wybierały praktyczniejszą czerń.

Początkowo biała suknia ślubna była luksusem zarezerwowanym tylko dla najbogatszych kobiet- bo któż inny mógł sobie pozwolić na strój, który można było założyć tylko kilka razy?

Już w latach 20 ubiegłego stulecia we wszystkich krajach zachodnich, biel zyskała status jednego koloru dla szanującej się panny młodej, która kojarzona była z czystością i dziewictwem.

Tymczasem błękit, dawniej tradycyjnie utożsamiany z czystością zaczęto uważać za nieprzyzwoity.

Po raz pierwszy do ślubu suknię w kolorze białym założyła królowa Wiktoria w 1840 roku, która wychodziła za swojego kuzyna Alberta. Zamiast sukni inkrustowanej szlachetnymi kamieniami w kolorze srebrnym lub złotym, zdecydowała się na biel satyny i koronki.

Nowoczesny strój królowej Wiktorii przemówił do zbiorowej wyobraźni i wkrótce wszystkie panny młode zapragnęły bieli na ten dzień.

Dzisiaj wiemy, że odcieni bieli jest bardzo dużo i aby dobrze w niej wyglądać musimy ją odpowiednio dopasować do naszej karnacji i włosów.

Dla jakiej karnacji wybrać odpowiedni kolor sukni?

Oto nasza ściągawka:

1. Suknia kremowa (ciepła lub zimna) przeznaczona jest zarówno dla pań o ciemnych włosach jak i dla blondynek, wystarczy tylko dobrać właściwy odcień. Np. dla blondynek o ciepłym typie urody proponujemy suknię w kolorze kremowym o odcieniu ciepłym. Z kolei do brunetki o chłodnym typie urody- chłodny odcień kremu.

2. Typowo zimna suknia w kolorze biało-niebieskim jest idealna dla pań o delikatnej, subtelnej urodzie: z jasną cerą, błękitnymi lub szarymi oczami, blond lub bardzo ciemnymi włosami.

3. Typowo biała, chłodna suknia z połyskiem perły jest stworzona dla kobiet o typowo chłodnej urodzie.

4. Typowo złota, ciepła suknia najlepiej będzie wyglądać na pani z ciemnymi lub rudymi włosami.

Tak więc czy niepraktyczna, ekstrawagancka i jednorazowa biel: to jedyny kolor dla współczesnej panny młodej?

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *