Święta coraz bliżej. W sklepach pojawiają się powoli zniżki, ekspedientki zachęcają nas do kupna prezentów świątecznych oraz ozdób na choinkę i do domu, a wszędzie pachnie sosną i można zatopić się w kolorowo migających światełkach zawieszonych w witrynach sklepowych. Tak… w galeriach handlowych już od dawna czujemy święta. Czas więc by także u nas w domu zagościł świąteczny nastrój, tym bardziej, że dzień Świętego Mikołaja już minął!
Dzisiaj tradycja pisania listów do Świętego Mikołaja powoli zanika. Dobrze jednak aby ją chociaż trochę zachować i zachęcić swoją pociechę to zrobienia listy prezentów, które chciałaby otrzymać. W niektórych domach tradycja nakazywała aby, przy liście zostawić ciasteczka z mlekiem, by Mikołaj mógł się posilić po długiej drodze i chwilę odpocząć przed dalszą podróżą. Osobiście u siebie w domu wprowadziłam trochę inne zasady. Otóż najmłodsze dzieci oprócz pisania listów do świętego Mikołaja, robią też dla niego specjalny prezent. Z rolki papieru tworzą jego postać. Dzieciakom wiele frajdy sprawiło wykonanie tego drobiazgu, dlatego też dzisiaj chciałabym pokazać Wam jak zrobić Mikołaja z rolki papieru. Zanim zabierzemy się do pracy trzeba przygotować kilka potrzebnych artykułów
Potrzebne akcesoria:
– nożyczki
– klej
– rolka papieru
– plastelina o kolorze czerwonym, białym i czarnym
– czerwona bibuła
– zwykłe karki papieru w biały i czerwonym kolorze
– dwustronna taśma klejąca (sama jej nie używałam, ale bardzo ułatwi pracę podczas przyklejania waty)
– wata
– czerwona wstążka
1. Masz już wszystkie potrzebne rzeczy, czas więc zacząć pracę. Pierwszym etapem jest wycięcie odpowiedniego prostokąta z czerwonej kartki papieru, tak aby można nim było owinąć całą rolkę. Smarujesz głównie na bokach kartki, tak by móc ją przykleić do rolki papieru ( w sposób pokazany na zdjęciu 2 i 3) Wysokość tego prostokąta nie musi być większa niż wysokość rolki, jeśli jednak się tak zdarzy, to możesz albo nadmiar papieru odciąć nożyczkami albo podkleić klejem i zawinąć do środka (rysunku 3).
2. Mamy już przygotowany tułów dla naszego Mikołaja. Teraz czas zrobić czapeczkę. Do tego celu z czerwonej bibuły wycinamy także prostokąt. Dłuższy bok prostokąta powinien być taki abyś mógł owinąć nim rolkę papieru, a krótszy taki jak chcesz aby Twoja czapka byłą wysoka (rysunek 1).
Dłuższy bok smarujesz odpowiednią ilością kleju i przyklejasz do rolki papieru. Następnie na samej górze zawiązujesz bibułę tak jak cukiereczka (zdjęcie 2). Zawiązujesz na supełek. Nadmiar bibuły nad wstążką warto odciąć nożyczkami. Posmaruj czubek czapki klejem i na samą górę nałóż kulkę z waty. Pamiętaj żeby podczas naklejania w kulce waty zrobić wgłębienie i w to miejsce włożyć czubek czapki.
3. Teraz czas aby Twój Mikołaj otrzymał buzię, oczka i nosek. W tym celu z białej kartki papieru należy wyciąć buzię. Osobiście wycięłam ponownie prostokąt, a kształt buzi uformowałam w dalszym etapie z waty. Można jednak wyciąć buzię okrągłą. Kwestia upodobania osoby, która go robi. Oczy i nosek zrobiłam z plasteliny. W sklepie można kupić gotowe plastikowe oczy, a nos można zrobić z bibuły. Uformować kulkę czerwonej bibuły i przykleić klejem.
4. Czas na najtrudniejszy (przynajmniej dla mnie) etap! Przyznam, że przyklejanie waty było dosyć kłopotliwe. Samej waty nie da się posmarować klejem ponieważ od razu się do niego przykleja. Taśma dwustronna ułatwi bardzo pracę, ponieważ od razu można na odpowiednio przygotowanym fragmencie waty, np. na włosy, czyli wokół rolki papieru, przykleić długi pasek taśmy. Lub taśmę od razu na rolkę papieru i następnie fragmentami przyklejać watę. Można też posmarować rolkę papieru wcześniej klejem tam gdzie chcemy watę i następnie ją przykleić. Watę kleimy tak jak na zdjęciu poniżej.
5. Na samym końcu z plasteliny można zrobić dodatkowe guziczki, które dopełniają charakterku.
Udało Ci się zrobić całego Mikołaja! Efekt końcowy Twojej pracy powinien wyglądać podobnie jak mój na zdjęciu niżej.