Shadow

Jak zachęcić dziecko do nauki

teaching-928637_1280

Wiedza jest potęgą, która z żebraka może stworzyć króla. Jest to odwieczna mądrość i prawda tego świata, dlatego tak ważną rolę w życiu każdego z nas pełni szkoła.

Ci, którzy mają dzieci w wieku szkolnym pragną aby ich pociechy uczyły się wzorowo i aby osiągnęły w życiu sukces. Niestety te nasze pragnienia nie zawsze realizują się tak jak byśmy tego chcieli. W rezultacie niektórzy z nas mają pociechy, które zbierają same szóstki, a inni takie dzieci, z którymi są problemy, gdyż nie chcą się uczyć.

Skoro wszyscy wiemy jak istotną rolę w życiu odgrywa szkoła, to musimy się zastanowić nad tym, jak te nasze dzieci zachęcić do nauki i jak sprawić, żeby po prostu polubiły naukę?

Podstawową sprawą jest nastawienie dziecka do szkoły i do nauki w ogóle. Gdy od najmłodszych lat czytamy dziecku, bawimy się w zabawy edukacyjne, rozwiązujemy razem z dzieckiem rebusy, czytamy bajki czy gramy w gry edukacyjne, to dziecko naturalnie kojarzy naukę z zabawą, z czymś miłym i przyjemnym. Kontynuujmy tę zabawę nawet wtedy gdy dziecko pójdzie już do przedszkola i do pierwszej klasy. Pozwalajmy aby spróbowało wszystkiego po trochu i aby oswajało się z nowymi rzeczami.

Gdy dziecko rozpocznie już poważną naukę, to od początku musimy go przygotowywać do jego obowiązków. Nauczmy go regularności, codziennie sprawdzajmy jego zeszyty, dyskutujmy o tym co było na lekcji, pytajmy czy zrozumiało nowy materiał, a jeżeli widzimy, że z czymś ma kłopot, to na spokojnie przeanalizujmy. Wymagajmy od dziecka samodzielnego odrabiania lekcji, powtarzania nowego materiału, jednak kontrolujmy w pierwszych latach i wpajajmy regularność. Tylko tym sposobem dziecko zobaczy, że regularność popłaca i nie trzeba wtedy poświęcać wielu godzin na nadrabianie materiału.

Mówmy też dziecku o tym, że nauka jest ważna, istotne są oceny, które są sprawdzianem jego umiejętności, ale zaznaczajmy też, że na ocenach świat się nie kończy, że najważniejsze jest to co pozostaje w naszej głowie.

Dziecko musi zrozumieć, że uczy się dla siebie, a nie dla ocen czy dla rodziców. Sprawą priorytetową jest nabyta wiedza. To niezwykle istotna kwestia, gdyż zbyt surowym postępowaniem i naciskiem na oceny sprawimy, że dziecko straci chęć do nauki i do chodzenia do szkoły, a tego przecież nie chcemy.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *